Bir önceki yazımızda “Subay Nasıl Olunur?” detaylı olarak ele almış ve subay olmak isteyen gençlerimize yol göstermeye çalışmıştık. Subaylık hakkında merak edilen konulardan bir tanesi ise subaylar ne kadar maaş alırlar, subaylar kaç para kazanıyorlar? 2021 yılı güncel subay maaşlarını gelin beraber inceleyelim.

Subay Maaşları Ne Kadardır?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temelini oluşturan subayların maaşlarının da sanıldığının aksine çok yüksek meblağlarda olduğunu ne yazık ki söylenemez.   Öncelikle yanlış bilinen bir konuya değinmek istiyorum. TSK’de görevli subay maaşları rütbelerine göre değişiklik göstermektedir. Subay maaşları doğuda görev yapması, batıda görev yapıyor olması gibi sebeplerden dolayı farklılık göstermez. Aynı rütbede bulunan subaylar aynı maaşları alırlar sadece doğuda görev yapanların görev tazminatları farklıdır. Bu sebepten de maaşları daha fazla yatmaktadır.  Örneğin Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan subaylar, doğu da yani 1. derecede kritik illerde (Hakkari,Şırnak,Van,Tunceli……vb) 1.250 TL normal maaşlarına ilave olarak tazminat alırlar. Ancak bazı kişilerin bildikleri gibi bu tazminat çift maaş niteliğinde değildir.2021 yılında mezun olmuş ve görevine başlamış bir Teğmen hiçbir tazminat olmadan aldığı maaş 2,850 TL’dir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her dalında görev yapan subayların maaşları rütbe ve kıdemleri de yükseldikçe artmaktadır. TSK’da görevli olan subaylar 657 sayılı devlet memurları kanuna tabii olmalarından dolayı subay maaşları memur maaşlarına uygulanan zam oranında etkilenmektedir. İşte rütbe rütbe Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli subay maaşları.

  • 4 yıllık üniversite mezunu olan kişilerin, asteğmen olarak göreve başlaması halinde, yaklaşık olarak 1 yıl boyunca askerlik süresince, ortalama olarak 6209 TL gibi bir maaşa sahip olmaktadırlar.
  • Bu rütbenin bir üst rütbesinde görev alan kişiler ise teğmen olarak tanımlanırken, teğmen maaşları da 6705 TL gibi bir maaşa denk gelmektedir.
  • Bunun arkasından ise yine subaylık rütbesi olan üsteğmen, teğmenden yaklaşık 300 TL daha fazla alıyor.
  • Bir üst rütbe olan yüzbaşı ise 8500 TL gibi bir rakam alırken, binbaşı 9000 TL ve yarbay da 9500 TL gibi bir maaş alıyor denilebilir.
  • Yüksek rütbe olan albay ise 10.000 TL gibi bir maaş ile görevini yapmaktadır.

Yukarıda vermiş olduğumuz rakamlar 2021 yılı subay maaşları olup, bu miktarlara görev tazminatı, çocuk parası, aile yardımı gibi ek ücretler dahil değildir. 2021 subay maaşları hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, türk silahlı kuvvetleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan türk silahlı kuvvetleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.