Sözleşmeli Öğretmen Alımı ve Öğretmen Atamalarında Son Durum

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haber’e konuk olarak öğretmen atamaları, ve sözleşmeli öğretmen alımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İsmet Yılmaz göreve gelmelerinin ardından son 14 yıl içerisinde geçmiş dönemlere göre oldukça fazla öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini ancak halen çok sayında öğretmenin atama beklediğini ve bir çok ilde öğretmen açığının oldukça fazla olduğunu belirtti. TEOG sınavında tüm soruları doğru cevaplayan öğrencilere baktığımızda, bunların Van, Muş, Erciş, Şırnak gibi şehirlerde ikamet ettiğini görüyoruz. Bu da uzun yıllardır fırsat eşitliğine karşı yapmış olduğumuz çalışmaların sonuç verdiğini gösterir.İsmet Yılmaz ayrıca Maarif Vakfı hakkında da konuştu. Maarif Vakfı’nın adını Türkiye Maarif Vakfı yaptık ki Türkiye’nin olduğu belli olsun. Türkiye’nin 6 milyona yakın insanı yurt dışında. Örneğin Afganistan bizden okul istiyor. Şuanda 15 ülkede 65 okulumuz var. Vakıf yurt dışında okuyan öğrencilere burs da verecek.

Çok öğretmen atadık ama yetmiyor. 2003 yılında geldiğimizde 540 bin öğretmenimiz vardı. 2002’den bu yana 542 bin öğretmen aldık. Her 3 öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. Bazı yerlere öğretmenler gitmiyor. Kadrolu öğretmenler bazı yerlerde kalmıyor kalmayınca da ücretli öğretmen alınıyor 46 bin civarı ücretli öğretmen var. Sözleşmeli öğretmenleri kadroya almakta doğru yapmadık çok net söylüyorum. Doğu’da öğretmenleri tutmamız gerekiyor. Sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceğiz. Sözleşmeli öğretmen eş durumundan başka yere gidemeyecek eşi onun olduğu yere gelecek. 5 yıl orada kalacak performansa bağlı olarak sonra kadroya alacağız. 3 yıl daha kaldıktan sonra istediği yere gidecek. İlk öğretmen alımını Şubat’ta yapacağız. Sözleşmeli öğretmen alımını da Şubat’ta alacağız. Engelli öğretmen alım sayısını artıracağız. 250 öğretmen alacağımızı söylemiştik. Bu sayıyı artıracağız. Muhtemelen 400 veya 500 civarı olacak. Suriye’li öğretmen alımı ile ilgili çalışmamız yok. UNİCEF’in çalışması var bu konuda bizden yardım istiyorlar.


DİĞER ÖĞRETMEN ATAMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğretmen ataması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğretmen ataması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.