Standart sapma nedir, ne demektir?

Standart sapma, ÖSYM tarafından yapılmakta olan sınavlarda ( KPSS, YGS, LYS, YDS, DUS, DGS, TUS, STS ) adayların puanları hesaplanırken belirleyici bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Puan hesaplanırken “standart sapma”dan yararlanılarak nihai sonuç elde edilir. Bu nedenle, netiniz ne olursa olsun standart sapma’nın etkisi dolayısıyla puanınız geçmiş yılların sonuçlarına göre az veya çok çıkabilir. Örnek olarak KPSS sınavında, sınava katılan kişilerin %90’ının yanlış işaretlediği bir soruyu siz doğru olarak işaretlerseniz bu sorudan standart üstü yani daha fazla puan elde edersiniz. Ancak bu soruyu %90’ı doğru yapmış olsaydı size gelecek puan standartın altında kalacaktı. Peki standart sapma nasıl hesaplanır?

Standart sapma nasıl hesaplanır?

KPSS sınavını ele alarak örneklerle standart sapmayı incelersek daha detaylı bir şekilde anlatmış oluruz. KPSS’de puanınızı belirleyecek olan 3 temel etken bulunmaktadır. Yine bu etkenleri diğer sınavlar için de kabul edebiliriz. Bunlar;  1. Her testten yaptığınız net sayısı,
  2. Sınava giren adayların yaptığı net ortalaması,
  3. Sınava giren adayların yaptığı standart sapma değeri

Puanınız hesaplanırken bu üç etken dikkate alınmaktadır. Olayı bir örnekle netlik kazandıralım.

KPSS’ye giren Mehmet’in doğru yanlış sayısı şu şekildedir;

  • * Genel kültür: 42 doğru 16 yanlış 2 boş (38 net)
  • * Genel yetenek 33 doğru 16 yanlış 11 boş (29 net)

Standart sapma ve ortalama değerleri dikkate alınmadan bir hesaplama yapalım.

40 + 0,5 (Genel kültür neti + genel yetenek neti) = KPSS Puanı

Yaptığımız örneğin hesabını yapacak olursak;

40 + 0,5 x ( 38+29) = 40 + 34,5 = 74,5 puan

Bu hesaplamada yukarıda değindiğimiz gibi standart sapma ve ortalama değerleri dikkate alınmamıştır. Örneğin yukarıdaki netler bir adayın gerçek KPSS puanı verileridir ve KPSS p3 puanı 78’dir. Standart sapma değeri +4 puandır.

Peki standart sapma ve ortalama değerleri dikkate alınarak kpss puanımızı nasıl hesaplarız?

ÖSYM’nin paylaştığı verilere göre puan hesaplama formülü şu şekilde;

Standart sapma

Standart puanın hesaplanma mantığı sınava giren adayın ortalamadan kaç puan uzaklaştığıdır. Bu yazımızda standart sapma nedir, ne demektir, ne işe yarar? Standart sapma formülü, hesaplaması ile standart sapma eksik çıkar mı, en fazla kaç puan getirir, büyük olursa, artarsa ne olur, kaç puan etkiler, puanı nasıl etkiler, kaç olmalı, ne kadar puan getirir, neyi ifade eder, nasıl hesaplanır, nasıl yorumlanır, örnekleri, tanımı, ne zaman artar azalır değişir değişmez hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER STANDART SAPMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, standart sapma konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan standart sapma duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.