Staj Defteri Nedir?

Staj defteri, adından da anlayacağınız üzere mesleklerinde tecrübe edinmeleri için staj yapan öğrencilerin defterine denmektedir. Staj yapmak için gerekli olan bu staj defterini en iyi şekilde doldurması da çok önemli bir etkendir. Staj defteri sayesinde stajın başlandığını ve staj defteri olmadan staj başlansa da resmi olmayacağını bilmelisiniz.

Staj Defteri Nereden ve Nasıl Alınır?

Üniversite öğrencileri belirli aralıklar ile okudukları bölümlerine göre yaz aylarında staj yaparlar. Bu staj hem üniversite için önemli olurken hem de pratik ve tecrübe açısından öğrenci için de önemlidir. Bu belgeyi Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından ya da okudukları üniversitenin fakülte fotokopicisinden temin edebilmektedir. Eğer Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından temin ederseniz belli bir ücret ödemelisiniz.Öğrenci sadece staj defteri almakla kalmayıp staj anketine de ihtiyaç duyar. Bunu da aynı şekilde okuduğu bölümün okuldaki İnternet sayfasından PDF formatında rahatlıkla bulabilir. Staj defteri, staj bittikten sonra itina, düzenli ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonra kapalı büyük bir zarf içerisinde bilgilerinizi yazarak Fakülte Öğrenci İşlerine teslim etmeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaparken verilen tarih aralıklarını kaçırmamanız ve geç kalmamanız gerekmektedir. Bu tarihler üniversitelere göre değiştiğinden dolayı ya İnternet sitelerinden duyurmaktadırlar. Ya da okulun panosuna asmaktadırlar. Her iki şekilde de göremezseniz öğrenci işlerine sormanız yeterlidir.

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj, öğrencilerin teorik olarak öğrendiği bilgileri pratikleştirerek tecrübe edinmesini sağlamaktadır. Her üniversite ve meslek liseleri belli zamanlarda öğrencilerinden staj istemekte ve staj defteri vererek hem stajlarını yapmalarını istemekte, hem de düzgün ve hatasız bir şekilde staj defterini doldurmasını istemektedir. Staj defteri, diğer defterler gibi olsa da tek farkı ise, her sayfada yazılması gereken günlük raporlar bulunmaktadır. Staj süresi ne kadar ise, bu sayfalara günlük raporlar şeklinde yazılmalıdır.

Staj defteri nasıl doldurulur sorusunun cevabına geçmeden önce, birçok öğrencinin yaptığı fakat yapmamanız gereken bir noktadan bahsedeceğiz. Her gün düzenli olarak raporlama yaparsanız staj bitince kolaylık yaşarsınız. Ancak staj bitene kadar doldurmayıp staj bitince doldurmaya kalkarsanız, diğer öğrencilerin yaşadığı gibi stres ve sıkıntıya girer, ne yapacağınızı bilemezsiniz. Bunun yanı sıra staj defteri nasıl doldurulmalı sorusunu maddeler halinde dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedelim.

  • Tarih: Staj defterinde mutlaka yazmanız gereken bir noktadır. Zaten staj defterinde nereye tarih atacağınız belirtildiği için sorun yaşamayacaksınız.
  • Tarih Sıralaması: Bu durum birçok kişi sıkıntı yaşatsa da düzenli rapor tutanlar için kolaydır. Staja başladığınız tarihten, çıkış tarihine kadar düzenli bir şekilde tarih sıralamasına göre raporlamalısınız.
  • Tecrübeler Yazılmalı: Staj sırasında ne öğrenildiyse rapor yapılırken günü gününe ne öğrendiyseniz yazmalısınız. Stajın amacı öğrenme ve tecrübe olduğu için ne öğrendiyseniz yazmalısınız.
  • Hatalar Yazılmalı: Staj sırasında ne hata yaptıysanız, hatalardan ne kadar ders çıkardıysanız aynı şekilde yazmalısınız. Bu sayede nerede hata yaptığınızı ancak öğrendiğinizi belirtmeniz sizin için yararlı olacaktır.
  • Günlük Raporlama: Günlük tutar gibi gün içerisinde ne yaptıysanız her şeyi yazmalısınız. Bu alanda birkaç cümle yazmanız yeterlidir. Zira diğer dikkat edilecek noktalarda zaten bu konudan bahsetmiş olacaksınız.
  • Haftalık Raporlama: Her hafta bittikten sonra haftalık şeklinde genel özet gibi raporlama yapmalısınız. Çok fazla uzatmanıza gerek kalmadan haftalarınızın nasıl geçtiğini kısaca yazmanız yeterlidir.
  •  İş Yeri Giriş ve Çıkış Saatleri: Giriş ve çıkış saatlerini yazmanız, staj defterini kontrol edenler ve sizin için ne kadar disiplinli olduğunuzu gösterecektir. Ayrıca gerçek manada kontrol edip saatlere uyduğunuz zaman iş disiplinin iyi kavramış olacaksınız.

Bu hususlar dikkat edilirse en iyi şekilde staj defteri yazılmış olacaktır. Tekrar hatırlatmakta fayda var, staj defterlerini günlük raporlama yaparak tutarsanız işinizi daha da kolaylaştırmış olacaksınız.

Staj Defteri Hangi Kalemle Doldurulur, Yazılır?

Staj defteri diğer resmi evraklarda olduğu gibi kurşun kalemle doldurulmaz. Tükenmez kalemle doldurmanız iyi olacaktır. Bu yazımızda staj defteri doldurma gibi staj defteri hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER STAJ DEFTERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, staj defteri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan staj defteri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.