Sicil Numarası Nedir, Ne Demektir?

Sicil numarası bağlı olduğumuz kurum ve kuruluşlar tarafından altyapılarında bizleri tanımak için atamış oldukları numaradır. Sicil numarasını bir bakıma o kuruma ait olan T.C. kimlik numaramız gibi düşünebiliriz. Sicil numarası, SSK, SGK, Bağ-Kur, iş yerinde ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Hepsi de birbirlerinden farklı sicil numaraları oldukları için aklımızda tutmamız bir hayli zorlaşmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar neticesinde yakın zamanda tüm var olan sicil numaraları T.C. kimlik numarası ile eşleştirilecektir. Peki SSK

SSK Sicil Numarası Sorgulama

Sosyal Sigortalar Kurumu ( SSK ) sicil numarası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden ve aşağıda vermiş olduğumuz SSK sicil numarası sorgulama aracından yapabilirsiniz. Şimdi bu yöntemleri irdeleyelim. Önerimiz en kısa ve basit yöntem olan aşağıda sitemizde yer alan SSK sicil numarası öğrenme aracını kullanmanız.  • E-Devlet Şifresi İle SSK Sicil Numarası Öğrenme

Şayet E-Devlet üzerinden SSK sicil numaranızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet şifreniz ile E-Devlet Kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından E-Hizmetler bölümünde yer alan ( 4A Sigortalı Tescil Kaydı ) bölümüne giriş yapıyoruz. Karşımıza gelecek olan ekranda bilgilerimizi doğru ve eksiksiz girdikten sonra kolaylıkla 4A sicil numarası sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

E-Devlet İle SSK Sicil No Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Yukarıdaki şekilde sisteme girmenizin ardından karşınıza Ad, Soyad, Sicil No, Doğum Tarihi, Anne Adı, Baba Adı gibi bilgileriniz görülecektir.

  • ESGM İle SSK Sicil Numarası Öğrenme

NOT : ESGM sistemi ile sicil no öğrenme işlemi artık gerçekleştirilememektedir. Bunun sebebi bu sistemin tamamen kapatılmasıdır. Bu sebepten dolayı SSK sicil no öğrenmek için yukarıda vermiş olduğumuz E-Devlet sistemini kullanmanız yeterlidir. Bu sayede tamamen ücretsiz olarak dakikalar içerisinde sicil numaranızı öğrenmeniz mümkündür.

SSK sicil numarası öğrenmenin bir diğer yolu ise aşağıda bulunan ESGM tarafından hazırlanan bizim SSK sicil numarası öğrenmek için kullanacağımız SSK sicil numarası bulma aracı. Öncelikle uyruğumuzu seçiyoruz ve karşımıza gelen ekranda yer alan T.C. kimlik numarası, İl, doğum yılı, cilt numarası ve güvenlik kodu bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girdikten sonra SSK sicil numarası alma butonuna basıyoruz. Açılan sayfada 4A Sigortalı Tescil Kaydı bölümü sizin sicil numaranızı bulmanıza yardımcı olacaktır.

SSK Sicil Numarası Ne İşe Yarar?

Sicil numarası yazımızın başında da anlattığımız gibi sizin kurumdaki kimliğinizdir. Bu kimlik numarası ile E-Bondro Sorgulama, hizmet dökümü sorgulama ve diğer SSK Sorgulamaları gibi bir çok alanda karşınıza çıkacaktır. Bu bağlamda bu numarayı bilmeniz önemlidir. Bu yazımızda SSK sicil nomu öğrenmek istiyorum, nasıl öğrenebilirim, SSK sicil no nereden alınır, SSK sicil numarasını unuttum, kaybettim nasıl bulurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SSK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ssk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ssk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.