SSK Hizmet Dökümü Nedir, Ne İşe Yarar?

Hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunmakta olan tüm vatandaşlarımızın alabilecekleri ve içeriğinde sigorta ve prim bilgilerinin yer almış olduğu bir belge çeşididir. Hizmet dökümü içerisinde sigortalının temel bilgileri, sigortalı olarak çalışılan gün sayısı, hangi aylarda sigortalı olarak çalıştığı, primlerinin yatırılıp yatırılmadığı gibi çok sayıda bilgiye erişilmesi mümkündür. Peki 4A hizmet dökümü sorgulama işlemi nereden nasıl yapılmaktadır.

SSK (4a) Hizmet Dökümü Sorgulama

Eski sistemde 4a, SSK’ya prim ödeyenleri kapsamaktadır. Yani 4a dediğimizde SSK’lı olduğunu anlamaktadır. Tabi artık SSK ve diğer sigortalıların hepsi tek bir çatı altında yani SGK bünyesinde toplanmışlardır.Hizmet dökümü alma işlemi ise önceleri ESGM yani Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almakta olan sistem sayesinde alınabiliyordu. Ancak artık bu hizmet tamamen E-Devlet bünyesinde verilmeye başlandı. SSK hizmet dökümü çıkartmak için artık bir E-Devlet şifresi sahibi olmalısınız. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girmenizin ardından da şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile kolaylıkla hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Şifresiz SSK (4A) Hizmet Dökümü Alma

Ancak hizmet dökümünüzü şifresiz olarak da alabiliyorsunuz. Şayet bir E-Devlet şifreniz yoksa ve bu şifreyi çıkartmak istemiyorsanız, o zaman size en yakın SGK il veya ilçe müdürlüğüne müracaat ederek hizmet dökümü çıkartmak istediğinizi yani SGK hizmet dökümü sorgulama yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Fakat bu durumda uzunca süre sıra beklemek durumunda kalırsınız. Bu duruma düşmemek için bir E-Devlet şifresi almanızı ve işlemlerinizi online olarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Her sigortalının muhakkak yapması gereken işlemlerin başında hizmet dökümü çıkartmak gelmektedir. Hizmet dökümünüzü inceleyerek sigorta bilgileriniz hakkında en ince detayına kadar bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bu sayede de emekliliğinize ne kadar kalmış öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda SSK hizmet dökümü nasıl çıkartılır, almak istiyorum nasıl alırım, nasıl sorgulanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HİZMET DÖKÜMÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hizmet dökümü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hizmet dökümü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.