SRC belgesi ticari taşımacılık yapan her bireyin almakla yükümlü olduğu Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen bir belgedir.  SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 olmak üzere beş farklı çeşit SRC belgesi diğer adıyla mesleki yeterlilik belgesi bulunmaktadır. SRC belgesinde muafiyetlik durumu söz konusudur. 2003 yılında önce ehliyet almış olanlar sınavsız olarak SRC belgesi alabilirken, bu tarihten sonra ehliyet belgesi alanlar öncelikle kurslarda gerekli eğitimi aldıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı sınavına katılarak en az 60 puan almaları gerekmektedir.

SRC BELGESİ SORGULAMA

SRC belgesi başvurusunda bulunduktan sonra, başvurunuzun durumunu merak ediyorsanız ya da daha önce çalışmış olduğunuz iş yeri sizin adınıza belge başvurusunda bulunduysa, adınıza çıkmış herhangi bir SRC belgesi var mı merak ediyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız SRC belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Peki ama nasıl? Öncelikle iki farklı şekilde SRC belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Bunlar E-Devlet Kapısı üzerinden ve Gazi Üniversitesi UBGUP sistemi üzerinden. Bizim www.devlette.com olarak önerdiğimiz her zaman bilgi edinmenin en kolay yolu haline gelmeye başlayan, ilerleyen zamanlarda herkesin kullanacağı bir sistem olacaktır.Öncelikle bir E-Devlet Şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Şayet henüz bu şifreye sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında T.C. kimlik numaranızın olduğu ehliyet yada kimlikle başvuruda bulunarak dakikalar içerisinde temiz edebilirsiniz. Daha sonra aşağıda bulunan linkten E-Devlet SRC belgesi sorgulama bağlantısına tıklıyoruz ve üzerimize herhangi bir belge var mı, ya da SRC belgemizin durumu hakkında güncel bilgiye ulaşıyoruz.

E-DEVLET SRC BELGESİ SORGULAMAK için TIKLAYINIZ

Bu yazımızda e-devlet şifresi ile src belgesi sorgulamak hakkında merak ettiklerinize yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ve görüşlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.


DİĞER SRC BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, src belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan src belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.