SRC Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası Nedir?

SRC belgesi, karayollarında bulunan yük ve yolcu araçlarını kullanan şoförlerin alması gereken bir belgedir. Bunun anlamı ise, kendi aracı ya da başkasının aracı ile her hangi bir yük götürüp getiriyor ise, bu işi de başkası adına yapıyor ise, bu şoförün bu belgeyi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Yük kamyonları, tır ya da kamyonetler fark etmeksizin SRC belgesini aracı kullananların bulunması gerekmektedir. Ayrıca SRC belgesi 5 farklı çeşitleri de bulunduğunu hatırlatalım. Bu belgeler kendi arasında yurt içi, yurt dışı ve uluslararası statüye sahiptir. Eğer yolda çevirme ya da tonaj kontrolü yapıldığı zaman şoförde SRC belgesi yok ise işte o zaman ceza kaçınılmazdır.

SRC belgesi 4925 numaralı Karayolu Taşıma yasasına göre taşınması zorunlu olup, taşımadan bu yük araçlarını kullanmanın cezası olduğunu belirtmektedir. Bu belgeyi almak için şoförler yaklaşık 1 aydan fazla beklerken artık e-devlet sayesinde 5 dakikada alabilmektedir. Bu sayede SRC belgesi olmayan şoförler e-devlet üzerinden alabilmektedir.SRC belgesi taşımayan, mesleki yeterlilik olan 4925 numaralı karayolları taşıma yasasının 26. L1 maddesi ve L2 maddesine göre idari para cezasına çarptırılmaktadır. L1 maddesine göre 250 TL olan bu ceza, ayrıca araç sahibi başka biriyse araç sahibine de 5000 TL idari para cezası uygulanır.

SRC belgesini bütün ticari ve yolcu araçlarını kullanan şoförler bulundurmak zorundadır. Her ne kadar yanında taşımak zorunlu değil dense de, SRC belge sorgulama yapan görevlilerin kullandığı sistem bazen arıza yaptığı için riske girmemek adına her zaman yanınızda bulundurmanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak yük araçları ya da yolcu araçları boş ise zaten SRC belgesi aranmayacaktır. Bu SRC belgenin olma zorunluluğu ayrıca ruhsatta bulunan “hususi” yazısına da bağlıdır.

Şayet bu araçları kullanan şoförler kendi araçlarını kullanıyor ve kimseye bağlı değil ise SRC belgesi aranmaksızın K2 veya D3 tarzında olan yetki belgesi yeterli olacaktır. Ancak ticari bir firmada ortak bile olsanız kullanacağınız ya da kullandıracağınız araçlar için SRC belgesi şarttır. Aksi halde hem sürücüye hem de araç sahibine yüklü miktarda para cezası gelmektedir. Ayrıca diğer sayfamızdan ehliyet yetersizliği cezası hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER SRC BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, src belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan src belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.