Sportif Direktör Nedir, Ne İş Yapar?

Sportif direktör, adından da anlayacağınız üzere bir kulübün sportif direktörüdür. Teknik direktörleri her hangi bir ibram altında tutan bir meslek ya da pozisyon değildir. Aksine, özellikle eski futbolculardan meydana gelen sportif direktörler teknik direktörlere teknik tecrübesi ile destek olur. Teknik yönetim ve kadro arasında bulunan köprü tarzında bir pozisyonu bulunmaktadır. Futbolcular ile yakından ilgilenerek özel problemlerini dinleyerek her şekilde destek olur. Kulübün ayrıca transfer gibi çeşitli işlerini de yapmaktadır.

Sportif direktör ile teknik direktör arasında farkı anlamak için teknik direktörün de tanımı yapacak olursak; takım ve takım oyuncularının durumu ile ilgilenen şahıstır. Takımın form durumları, taktiksel stratejileri, oyun anlayışı, futbolcuların kişisel ve fiziksel gelişimi, futbolcuların birbirleri ile iletişimi, saha içi ve saha dışı iletişim tarzında birçok görevleri bulunmaktadır. ancak genel olarak takım ve futbolculara odaklanan personeldir. Bunun yanı sıra hangi oyuncu transfer edilmeli, bütçe ve alt yapı gibi oyuncu takip sistemi de teknik direktörünün yükümlülüğü arasındadır.Sportif direktörler, kulübün bel kemiği ya da köprüsü diyebiliriz. Futbolculardan kulüp yetkililerine kadar herkes ile iletişimde olup anlaşmazlıkları çözen, her türlü futbolcu ilişkisi ve transfer gözetmenliği yapan, çeşitli araştırmalar yaparak kulübe en çok katkıyı sağlayan kişidir. Sportif direktör ayrıca kulüp başkanının bir alt konumunda yer alan yetkili birisidir. Her ne kadar dünya futbolunda çok önemli bir yeri olsa da henüz Türk futbolu ve Türkiye’de kaliteli sportif direktörleri bulunmamaktadır. Bu yüzden kulübünde sportif direktör bulunduran profesyonel kulüplerde yabancılara göreve getirmektedir. Ancak sportif direktör ülkenin futbolunu ve futbolcuların dilinden anlaması gereken birisi olduğu için gelen yabancılar Türk futboluna yabancı kalınca fazla başarı gösterememektedir.

Özellikle sportif direktör Türkiye’de, Türk ve yabancı futbolcuların aralarının açılmamasını ve maaş yüzünden küslük yaşamamaları için köprü olmaktadır. Birçok profesyonel kulüpte bu tür kıskançlık olduğundan dolayı bu duruma sportif direktör el atmaktadır. Kaliteli bir sportif direktörü, takımı, futbolcuları, heyeti ve başkanı bir arada tutarak takım ruhunu çok iyi seviyelere getirerek kulüpte çok iyi bir köprü oluşturur.

Sportif Direktör Nasıl Olunur?

Sportif direktörü olabilmek için öncelikle futbolu iyi bilmek ve insanlar arası ilişkilerde usta olmak gerekiyor. Çünkü işi gereği özellikle ilişkilerde köprü olarak iş yapan sportif direktör eğer iletişimi kötüyse ne takım, ne oyuncular ne de heyet hiçbir şekilde barışık kalamaz ve kulüp iç çöküş yaşar. Eğer kişi eski bir futbolcu ise sportif direktör ve hatta teknik direktör olması daha kolaydır. Her hangi bir belge almasına gerek kalmadan Türkiye Futbol Federasyonu tarafından sportif direktörlük belgesi ya da teknik direktörlük belgesi alarak görev alabilmektedir.

Bunun dışında sportif direktörü olabilmek için çeşitli kurs ve eğitimleri tamamlamak gerekiyor. Grassroots Gönüllü Lider Kursu adı altında bu konuda eğitim vermektedir. Ancak buradan alınan sertifika ile ilk olarak amatör liglerde bulunan kulüplerde direktörlük yapılabilmektedir. Daha kaliteli ve profesyonel üst klasmanlarda görev alabilmek için daha üst eğitim ve kurslara katılmak gerekiyor. Türkiye Futbol Federasyon onaylı bu kurs yerlerinde alacağınız eğitim sonucunda sertifika ve tecrübe sayesinde daha iyi takımlarda direktör olarak görev alabilirsiniz. Bunun için kural ve şartlar olarak Türkiye Futbol Federasyon resmi sitesini ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır. Eğitimler hakkında detaylı bilgiyi bu http://tff.org/default.aspx?pageID=1121 linkte görebilirsiniz.

Sportif direktörler ne kadar para kazanır, maaş alır?

Sportif direktörü olan bireylerin maaşları ise görev aldıkları kulüp ve tecrübesine göre değişebilmektedir. Buna göre profesyonel bir takımda görev alan sportif direktörler en az 30.000 TL civarında maaş almaktadır. Ancak kaliteli parmakla sayılı sportifler olduğu için yabancılar ağırlıklı görev almaktadır. Yabancılar olarak örnek verecek olursak Fenerbahçe kulübünün sportif direktörü 100.000 € aylık maaş almaktadır. Türkiye dışında Avrupa’da bu maaş kulüplerin seviyesi ve ekonomisine göre değişirken sportif direktör ne kadar kaliteliyse maaşı da o kadar yükselecektir. Ayrıca şampiyonluk gibi durumlarda da prim alma şansı da bulunduğu için iyi bir sportif direktör 1 yılda milyonlar kazanabilmektedir.


DİĞER SPORTİF DİREKTÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sportif direktör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sportif direktör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.