Spiker nedir, ne demektir, ne iş yapar?

Radyo ve televizyonlarda çalışan spikerler sunuculuk görevlerini yaparak yazılan haber yazılarını okuyanlara spiker denmektedir. Haber spikeri, magazin spikeri, spor spikeri gibi çeşitli alanlarda çalışabilmektedirler. Özellikle yazılı olan metinleri dinleyicilere aktaran kişilere spiker denmektedir. Yaptıkları iş düzgün bir dil ile düzgün bir Türkçe ile dinleyicilerin anlayacağı şekilde onlara yazılı olan haber metinlerini aktarmalıdır.

Spikerlere ayrıca takdimci, reklamcı, tanıtıcı, anonsör ve yorumcu da denmektedir. Spikerler sadece önüne getirilen yazıları okumakla ya da gelen konuklara bu yazıları sormakla yükümlü değildir. Ayrıca konuya hakim olması ve konuyla ilgili çeşitli takdimler ekleyerek yönetmelidirler. Diksiyonu düzgün olan kişilerin spiker olabilmesi daha kolay olduğu için spiker olmak isteyenler diksiyonu düzgün ve konulara hakim olarak sadece okuma değil yorum katma, takdim etme ve yönetme işlemlerini de yapmalıdır.Spiker nasıl olunur?

Son yılların ve medyanın en çok sevilen mesleği olan spikerlik mesleği birçok kişinin gözdesi haline gelmektedir. Olunması ve yapılması ayrı zor olan spikerlik mesleği geçmişe göre daha etkili ve profesyonel kişiler eğitmektedir. Daha farklı çalışma alanlarında çalışmakta, yorum katma işini daha fazla yapmakta ve en önemlisi konuya hakim olarak yönetmektedirler.

Spikerlik ve sunuculuk işleri meslek olarak değil bazıları sanat olarak da görmektedir. Çünkü gerçekten emek isteyen zor mesleklerden bir tanesidir. Spiker olacak kişinin dili ve diksiyonu kusursuz olması gerekiyor. Aksi halde dinleyicileri bir an olsun sıkarsa reytingler düşer ve haber şirketleri anında o kişiyi işten çıkararak yeni spikerlere yönelir. Bundan dolayı spikerlik mesleği de ayrıca zor ve emek isteyen bir iştir.

Spiker olabilmek için üniversitelerin radyo ve televizyon, basın ve yayıncılık, sunuculuk gibi bölümleri bitirmesi daha rahat iş bulmasına yol açacaktır. Bunun yanı sıra spikerlik mesleğini edinebilmek için sanat okullarında spiker ve sunuculuk dersleri de verilmektedir. Sanat okulları dışında spiker ve sunuculuk kurs yerlerinden de lisans alarak bu işi yapabilirsiniz. Bu kurs ve sanat okullarında verilen spiker ve sunuculuk dersi diksiyon ve dil üzerine ağırlıklıdır. Nefes, iletişim, diksiyon, dil, konuşma ve beden dili becerisi gibi çeşitli deneyimler kazanırsınız. Ayrıca spikerlerin dış görünüşü de çok önemli olduğu için dış görünüşünüze önem vermek zorundasınız.

Spiker maaşları ne kadardır?

Spiker maaşları çalıştığı kurum, kuruluşlar ve tecrübeye göre değişmektedir. En düşük 5.000 TL’den başlayan spiker maaşları 20.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Dolgun maaşları olan spikerlik mesleğinde başarılı olmak ayrıca zor ve zahmetli olduğu için en sonunda alacağınız bu maaşların hakkını vereceğinize emin olabilirsiniz. Bu yazımızda spikerlik mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan muhabir nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER SPİKER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, spiker konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan spiker duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.