Soy ağacı nedir, ne demektir, ne işe yarar?

Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir.  Kişilerin büyüklerine ve atalarına doğru gidilen bu çizelge türünde, belirlenmiş kişi en altta ve tüm büyükleri ve büyüklerinin eşleri, onların çocukları, ailenin en büyükleri ve ataları yukarılarda olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu görüntü de dallanarak ilerlemesinden dolayı bir ağaca benzetilmektedir. Bu yüzden de adına soy ağacı denilmektedir.  Peki soy ağacı nasıl çıkartılır? Soy ağacı nasıl öğrenilir?

Soy ağacı nasıl yapılır, hazırlanır?

Öncelikle soy ağacı çıkartabilmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. İlk olarak nüfus müdürlüklerinden veya internetten faydalanmadan soy ağacı nasıl çıkartılır bunu araştıralım. Soy ağacı çıkartmak için belki de yapabileceğiniz en kolay yöntem, ailede yaşamakta olan en yaşlı kişilerle irtibata geçmekte ve bu kişilerden anneleri, babaları, dedeleri veya anneanneleri gibi hatırlayabildiği tüm büyük akrabaları hakkında bilgiler toplayıp bunları not almaktadır. Ne kadar çok kişiyi burada not alabilirsek, soy ağacımızı da o kadar rahat oluşturabiliriz.Ailenizdeki en yaşlı kişilerden elde ettiğiniz bilgileri araştırmalısınız. Bunun için mevcut olan tapu belgelerinden, geçmişte ikamet edilen adreslerden, mezar taşlarından ve varsa mektuplardan faydalanabilirsiniz. Gerekli isimlere ulaşmanızın ve bunlardan emin olmanızın akabinde de soy ağacının en alt kısmına yeni kuşak bireyleri yazılır ve çizelge oluşturulmaya başlanır. Aşağıdan yukarıya doğru hazırlayacak olduğunuz soy ağacı çizelgesi en genç üyelerden, en yaşlı üyelere şeklinde düzenlenmelidir. Soy ağacınızın en üstlerinde ulaşabildiğiniz en yaşlı aile bireyleriniz yer alacaktır. Aşağıda örnek olarak hazırlanmış olan bir soy ağacı görseli yer almaktadır.

Soy ağacı nasıl çıkartılır, hazırlanır?

Soy ağacı nasıl çıkartılır, öğrenilir?

Yukarıda vermiş olduğumuz işlemle basit bir şekilde soy ağacını hazırlamanız mümkündür. Şimdi ise vatandaşların da daha çok başvurduğu bir yöntem olan Nüfus müdürlüklerinden nasıl soy ağacınızı çıkartabileceğinizden bahsedelim. Öncelikle nüfus müdürlüklerinden 2004 yılı öncesinde dilediğiniz gibi başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz zaman soy ağacınıza rahatlıkla ulaşabiliyordunuz. Tabi bu işlem çok uzun yılları kapsamıyordu. Çünkü Osmanlı döneminde ve daha önceki Türk boylarında soy kütüğü tutma işlemi pek yaygın rastlanan bir işlem değildi. Bu sebepten dolayı çok eski kayıtlara ne yazık ki istisnalar haricinde ulaşmak pek mümkün olmuyor. Hali hazırda bahsettiğimiz yılda getirilmiş olan düzenleme ile vatandaşların nüfus müdürlüklerine başvuru yapmalarının akabinde soy ağaçları çıkartılamıyor. Bu şekilde bizzat başvuru yaptığınızda, görevliler bu bilgileri sizlerle paylaşmaya yetkili olmadıklarını belirteceklerdir. Peki o zaman nasıl bir yol izleyeceğiz?

Öncelikle mahkemelere başvuruda bulunmamız gerekmektedir. Bunun için bir avukattan destek alabilir ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Akabinde hakim soy ağacınızın çıkartılması yönünde karar verirse, arşivlerden mümkün olabildiği kadar büyükleriniz hakkında bilgiler toplanmaktadır.

Ayrıca nüfus cüzdanlarında bulunan sıra numarası sizin ailenizin kaç bireyden oluştuğu hakkında ipuçları vermektedir. Örnek olarak benim kimliğimde yazan sıra numarası 24 ve bu çok da kalabalık olmayan bir aileye sahip olduğumu göstermektedir. Bu sayı ne kadar büyükse, aileniz de o denli kalabalık demektir.

E-Devlet soy ağacı sorgulama

Güncelleme : Artık soy ağaçınızı öğrenmek için E-Devlet sistemini kullanabileceksiniz. E-Devlet sisteminde bu hizmet alt üst soy bilgisi sorgulama olarak geçmektedir. İlgili sayfaya ulaşmak ve anında soy ağacınızı çıkartmak için hemen TIKLAYIN

Soy ağacı sorgulama işlemi E-Devlet sisteminde büyük bir yoğunluk yaşattığından dolayı bir süreliğine askıya alınmıştı. Ancak yeniden kısıtlı olarak kullanıma sunuldu. Artık vermiş olduğumuz bağlantıya girdikten sonra talebiniz alınıyor ve belirli bir süre zarfında da soy ağacınız hazırlanıyor. Daha sonra da soy ağacınız hazırlandığında tarafınıza mail veya telefon yoluyla bilgi veriliyor. Akabinde girip soy ağacınızı öğrenebiliyorsunuz.

Bunun dışında internette soy ağacı çıkarmak ile ilgili çok sayıda uygulama ve İnternet sitesi dolaşmaktadır. Bu uygulamalar soy ağacınızı doğru şekilde veremezler. Üstelik çoğu sefer bu işlem için sizden ücret talep etmektedirler. Bu gibi durumlarda dikkatli olmanızı ve kişisel bilgilerinizi bu gibi uygulamalar ile paylaşmamanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda soy ağacı nedir, soy ağacımı nasıl öğrenebilirim, soy ağacı oluşturma programı, soy ağacı öğrenme, soy ağacı analizi nasıl yapılır, soy ağacı araştırma nasıl yapılır, soy ağacı nasıl çıkartılır, tc ile soy ağacı sorgulama, soy ağacı bulma hesaplama, nasıl bulunur, e-devlet mernis konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SOY AĞACI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, soy ağacı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan soy ağacı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.