Sovtaj nedir, ne demektir?

Sovtaj; bir malın sigortasız olan bölümünün değer tespitine verilen ad demek mümkündür. Sovtaj sonucunda sigortası olan ürünün hala bir değere sahip olan kısmını sigortacı alabilir ya da Sovtaj sonrasında hasar görmüş olan ürünün değerli kısmı sahibine bırakılabilir. Sigorta firmasının aracınız üzerinde hak sahibi olması anlamına da gelen bu işlem; firmanın aracınızdaki maddi hasarı ya da kaybı karışlamak konusunda gönüllü olduğu anlamını taşır. Firmalar bir aracın kaza sonucunda tüm ücretini öderken Sovtaj işlemi sayesinde aracın sağlam yerlerinden gelir elde edebilmektedir.

Sovtaj bedeli nasıl hesaplanır?

Sovtaj bedeli; eksper tarafından yapılan incelemeler sonucunda belirlenir. Oluşturulan rapora göre bedel ortaya konur. Her sigorta şirketinin kendine ait bir eksperi vardır. Bir evi satın aldıktan sonra sigortalatmak istediğiniz zaman sigorta size bir eksper gönderir ve evin değerinin piyasa koşullarına, evin sosyal durumuna göre belirlenmesini sağlar. Sovtaj işlemi için de aynı şey geçerlidir. Sigorta şirketinin eksperi bütün durumlar çevresinde değerlendirme yapar ve malın sigortalanabilecek bölümü için bir değer ortaya koyar.Sovtaj bedelini kim öder?

Sovtaj bedeli ödemesi sigorta şirketine yapılmaktadır. Bir aracın hurdaya çıkmasını ele alalım. Aracın hurdasının çalışan kısımları hurdacıya ya da açık arttırma ile kullanıcılara satıldığında elde edilen bedel sigorta şirketine aittir.

Sovtaj işlemi sigorta firması tarafından yapıldığı için elde edilen ödemeler de firmanın olur. Bu yazımızda sovtaj nedir konusunda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SOVTAJ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sovtaj konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sovtaj duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.