Sosyolog nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Toplumların yapısını ve işleyişini inceleyen, toplumların birbirleriyle ilişkileri yüzünden ortaya çıkmış olan olayları araştıran ve yorum katan bilim dalına sosyoloji denilmektedir. Sosyolog ise bu alanda çalışmalar yapan kişilere deniliyor. Prof. Dr. Aras Yumul sosyologları; toplumu, toplum ile bireyin karşılıklı ve karmaşık ilişkilerini anlamaya çalışan kişi olarak tanımlamıştır.

Burada toplumu anlamaktan bahsedilen; kişilerin bakış açılarını değiştirecek, ufkunu açacak ve yolculuktan bahsedilmektedir. Çünkü sosyologlar toplumları derinlemesine incelemekte ve kimsenin görmediği ancak toplum için faydalı olan bilgileri ortaya çıkarmaktadırlar. Bunu yaparken de çeşitli bilim dallarından faydalanmaktadırlar. Toplumu anlamak, geleceği şekillendirmek için sosyologlara büyük önem düşmektedir. Peki sosyologlar tam olarak ne iş yapıyorlar?Sosyolog ne iş yapar?

Sosyolog ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Sosyologlar toplum için oldukça önemli görevlere sahiptirler. Başlıca görevi toplumu anlamak olan sosyologların diğer görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Tarihsel belgeler ile gözlem ve görüşme gibi metotları kullanarak, insan topluluğunun kökeni, nasıl genişlediği, yaşam biçimi, ilişkileri gibi konularda bilimsel veriler toplamak,
  • Toplanan bu verileri analiz etmek ve değerlendirmek,
  • Toplumsal sorunları tespit etmek, bilimsel olarak nasıl çözülebileceği hakkında önerilerde bulunmak,
  • Elde ettiği bilimsel çözümleri, sorunların çözümü ile uğraşan meslek elemanlarına aktarmak,

gibi toplumu ilgilendiren sorumluluklara sahiptirler. Son dönemlerde kadın cinayetleri ülkemizde artış göstermiş durumda. Sosyologların görevi bu cinayet artışının sebebini öğrenmek için çalışmalar yapmak ve çözüm yolları üretmektir. Şayet başarılı olurlarsa toplum huzuru ve hatta refahı adına önemli işler yapmış olurlar. Görevleri ülkemiz ve hatta tüm dünya için elzemdir.

Sosyolog nasıl olunur?

Sosyolog olabilmek için öncelikle üniversite giriş sınavlarına katılmalı ve akabinde 4 yıllık sosyoloji bölümü kazanılmalıdır. Bölüm eşit ağırlık puan türünden öğrenci kabul etmektedir ve neredeyse çoğu üniversitemizde bu bölüm bulunmaktadır. Sosyoloji bölümü bitirildikten sonra sosyolog unvanı kazanılır. Yani sosyolog olmak için bu bölümü bitirmek yeterlidir. Peki bu bölümü kazandınız ve başarı ile mezun oldunuz nerelerde çalışma olanağı elde edeceksiniz? Sosyologlar hangi kurumlarda çalışır?

Sosyolog nerelerde çalışabilir?

Sosyolog olarak nerede çalışabilirim oldukça merak edilen konuların başında yer almaktadır. Ülkemizde sosyologların çalışma alanları oldukça geniştir. Öncelikle devlette; Türkiye İstatistik Kurumu, belediyeler, hastanelerde, halk eğitim merkezlerinde, huzur evinde, rehabilitasyon merkezlerinde, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi çok sayıda kamu kurumunda çalışabilirler. Bunun dışında özel sektörde ise akademisyenlik yapabilir, aile danışmanlığı, araştırma şirketleri, insan kaynakları, uluslararası ilişkiler, gazetecilik gibi alanlarda çalışabilirler. Bunların dışında bilirkişi olarak ve sosyal çalışmacı olarak çalışma imkanına sahiptirler.

Sosyolog nedir?

Sosyologların iş bulma olanakları nasıldır?

Her ne kadar sosyologlar çok sayıda kurum ve kuruluşta çok sayıda branşta iş bulma olanaklarına sahip olsalar da istihdam oranları düşüktür. Bunun sebebi ile bölümün taban puanlarının düşük olması ve çoğu üniversitede bu bölümün bulunması sebebi ile mezun sayısının fazla olmasıdır. Ülkemizde sosyolog ihtiyacından daha fazla sosyolog mezun olmaktadır. Bu da iş bulma oranını düşürmektedir.

Sosyologların çalışma saatleri

Sosyologlar KPSS sınavına girerek memur olarak çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Diğer memurluklarda olduğu gibi genel olarak sabah saat 08:30 ile akşam 17:00 saat aralığında çalışırlar. Çalışma süresi ile haftalık 40 saattir. Özel sektörde çalışma saatleri ise farklılık gösterebilir.

Bu yazımızda sosyolog hangi bölüm mezunu, sosyolog alımı yapan kurumlar hangileridir, sosyolog bilirkişi sosyal çalışmacı öğretmen psikolog olabilir mi, olmak için gerekenler nelerdir, iş tanımı nedir, unvanı nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca sosyologların ne kadar gelir elde ettiklerini merak ediyorsanız Sosyolog Maaşları yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER SOSYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.