Gelir testi nedir, ne demektir?

SGK gelir testi genel sağlık sigortasıdır. Genel sağlık sigortasına 18 yaşını geçmiş erkek çocukları, çalışmayanlar veya Bağ-Kur , Emekli sandığı ya da SSK’ya tabi olmayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için gelir testi yaptırıp, gelir testinin durumlarına göre Sosyal Güvenlik Kurum’larına ya hiç ücret ödemeden yada şu anki rakamlara göre ” bu rakamlar sık sık değişmektedir. ” 80 TL ile 486 TL TL arasında değişen ücretler ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği durumdur. Gelir testi 1 ocak 2012 tarihinde bazı istisnalar hariç genel sağlık sigortasının zorunlu hale gelmesi ile hayatımıza girdi.

SGK Gelir Testi Neden Yapılmaktadır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alanlar , başkası üzerinden sağlık yardımlarından yararlananlar herhangi bir prim ödemeden sağlık sigortasından sorunsuz olarak yararlanabilmektedirler.  Sigortalı olan vatandaşların sağlık sigortası primleri ise maaşları üzerinden alınmaktadır.  Bu kişiler hariç diğer bireylerin genel sağlık sigortası yaptırması zorunlu olduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu bu şahışları genel sağlık sigortası kapsamına otomatik olarak almaktadır.  Bu durumdan sonra kişilerin ne kadar prim ödeyecekleri yada ödemeyeceklerini hesaplama zorunluluğu doğmaktadır.  Sosyal Güvenlik Kurumu da bu kişilere birer yazı göndererek Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındıklarını ve bir ay içerisinde gelir testi yaptırmak zorunda olduklarını belirtir.  Gelir testinin ihtiyacı bu duruma dayanmaktadır. Şayet kişiler bu bildiriye rağmen gelir testi yaptırmazlar ve aile içi geliri beyan etmezler ise mevcut en üst miktardan Genel Sağlık Sigortası’na tabi tutulurlar ve o ücreti ödemekle yükümlü olurlar.  Bu yüzden gelir testi yaptırmayı ihmal etmemeniz oldukça önemlidir.Kimler Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır?

Çalışmayan, SGK’dan gelir veya aylık almayan ve çocuklarda 18 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Gelir Testi Emekliliğe Etkili Mi?

SGK gelir testi ile birlikte sağlık hizmeti alan kişiler tıpkı arabasına kasko yaptıran birisi gibi sağlık hizmetlerinden yararlandığı dönemler için parasını öder. İster sağlık hizmetlerinden yararlanır, isterse de sağlık hizmetlerinden yararlanmaz. Kişilerin her ay bu primleri ödemesi zorunludur.  Bu primlerin Genel Sağlık Sigortası gelir testinden sonra çıkacak primler daha sonra bu kişilerin emekliliklerine hiç bir fayda sağlamamaktadır.

Gelir testi yapmak zorunlu mu, şart mıdır?

Yukarıda saymış olduğumuz kişiler gelir testi yaptırmak durumundadırlar. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Şayet gelir testi yaptırmazsanız mevcut olan en yüksek rakamdan prim borçlarınız hesaplanmaktadır. Bu sebepten dolayı ciddi bir borçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için ise gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

SGK gelir testi nedir, kimler SGK gelir testi yaptırmak zorundadır ile ilgili konulardaki sorularınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan gelir testi için nereye başvurulur konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER GELİR TESTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir testi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir testi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.