Gelir testi nedir, ne demektir?

Ülkemiz geçtiğimiz yıllarda genel sağlık sigortası yani GSS kavramı ile tanıştı. Herhangi bir sigortası bulunmayan vatandaşlarımızın eksiksiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri adına GSS çıkartılmıştır. Genel Sağlık Sigortanızın başlaması için ise yapılan teste gelir testi denilmektedir. Gelir testi ile sağlık sigortası bulunmayan vatandaşlarımızın ve aile bireylerinin elde ettikleri gelir tespit edilmektedir. Bu testin sonucuna göre ise vatandaşlar prim ödeyerek veya gelirleri az ise hiç ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlarlar.

SGK gelir testi ne işe yarar, neden yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alanlar , başkası üzerinden sağlık yardımlarından yararlananlar herhangi bir prim ödemeden sağlık sigortasından sorunsuz olarak yararlanabilmektedirler. Sigortalı olan vatandaşların sağlık sigortası primleri ise maaşları üzerinden alınmaktadır. Bu kişiler hariç diğer bireylerin genel sağlık sigortası yaptırması zorunlu olduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu bu şahısları genel sağlık sigortası kapsamına otomatik olarak almaktadır. Bu durumdan sonra kişilerin ne kadar prim ödeyecekleri yada ödemeyeceklerini hesaplama zorunluluğu doğmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu kişilere birer yazı göndererek Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındıklarını ve bir ay içerisinde gelir testi yaptırmak zorunda olduklarını belirtir. Gelir testinin ihtiyacı bu duruma dayanmaktadır. Şayet kişiler bu bildiriye rağmen gelir testi yaptırmazlar ve aile içi geliri beyan etmezler ise mevcut en üst miktardan Genel Sağlık Sigortası’na tabi tutulurlar ve o ücreti ödemekle yükümlü olurlar. Bu yüzden gelir testi yaptırmayı ihmal etmemeniz oldukça önemlidir.Kimler gelir testi yaptırmak zorundadır?

SSK, Bağlık ya da Emekli Sandığı yani hiçbir sosyal güvenlik kurumu kaydı bulunmayan kişiler gelir testine tabi olanlardır yani gelir testi yaptırmak zorundadırlar. Çalışmayanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir aylık almayan, çocuklarda 18 yaşını, lise öğrenimini sürdürüyorsa 20 yaşını ve üniversiteye gidiyorsa yani yükseköğrenim görüyorsa da 25 yaşını tamamlamış olanlar ile ailesine bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan kişilerin gelir testi yaptırmaları zorunludur. Gelir testi kimlere yapılır bu şekilde özetlememiz mümkündür.

Gelir testi neye göre yapılır, neye göre yapılıyor?

Gelir testi hesaplaması, hane halkının toplam gelirine göre yapılmaktadır. Şayet ikamet ettiğiniz evde tek siz çalışıyorsanız sorun yok. Ancak evde yüksek gelire sahip kişiler varsa gelir testi sonucunda prim ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gelir testi ne işe yarar?

Gelir testi emekliliğe etkili midir?

SGK gelir testi ile birlikte sağlık hizmeti alan kişiler tıpkı arabasına kasko yaptıran birisi gibi sağlık hizmetlerinden yararlandığı dönemler için parasını öder. İster sağlık hizmetlerinden yararlanır, isterse de sağlık hizmetlerinden yararlanmaz. Kişilerin her ay bu primleri ödemesi zorunludur. Bu primlerin Genel Sağlık Sigortası gelir testinden sonra çıkacak primler daha sonra bu kişilerin emekliliklerine hiç bir fayda sağlamamaktadır.

Gelir testi yapmak zorunlu mu, şart mıdır?

Yukarıda saymış olduğumuz kişiler gelir testi yaptırmak durumundadırlar. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Şayet gelir testi yaptırmazsanız mevcut olan en yüksek rakamdan prim borçlarınız hesaplanmaktadır. Bu sebepten dolayı ciddi bir borçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için ise gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda gelir testi hakkında bilgiler verdik. SGK gelir testi nedir, kimler SGK gelir testi yaptırmak zorundadır ile ilgili konulardaki sorularınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan gelir testi için nereye başvurulur konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER GELİR TESTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gelir testi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gelir testi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.