Sosyal Çalışmacı Nedir, Kime Denir?

Sosyal çalışmacı, kişilerin, toplumların ve ailelerin yaşadığı çevre şartlarında, kontrolleri haricinde büyüyen problemlerin giderilmesi ve engellenmesi, maddi olmayan ve olan gereksinimlerin göğüslenmesini, sosyal rahatlığın ve hayat kalitesinin tedavi etmeyi amaçlayan, rekabeti yüksek aktif mesleğe denmektedir. Sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın bilimsel muhtevalı bir oryantasyonudur. Bu konuda, halkın insafı olarak muhtaçlık ve problemler yaşayan kişiler, aile ya da toplumların hayattaki fonksiyonellerini rahatlatmayı ve gelişimi yükseltmeye çalışmaktadır.

Devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışma fırsatı bulan sosyal çalışmacılar, bazı devlet kurum ve kuruluşlarında Sağlık Hizmetleri kategorisinde Sosyal Çalışmacı şeklinde kadrolara girerek hizmet alıp görev alabilmektedir. Sosyal Hizmetler Yüksekokulu okuyan sosyal çalışmacılar mezun olduktan sonra unvanı kazanır ve hizmet verdikleri kuruluşların hizmeti bölgesi ile bağlantılı olarak, korunmaya muhtaç kişiler, yoksul, yaşlı, hasta, işsiz, engelli, suçlu ve bu tarz kişilerin problemlerinin çözümüne karşılık hizmetlerini yerine getirmekle yükümlüdürler.Sosyal çalışmacı olanlar birçok alanlarda çalışabilmektedir. Bunlara örnek verecek olursak, Sağlık Bakanlığı, İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı gibi çeşitli devlet kurumları başta olmak üzere özel sektörlerde de çalışabilir. Bu sektörler sosyal çalışmacıyı şehir merkezlerine ya da taşralı alanlara atayabilir.

Sosyal Çalışmacı Ne İş Yapar?

Sosyal çalışmacı, kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda sorun içerisinde yaşayan, grup, kişi ya da topluluklara problemlerini önce tanımakta ve daha sonra çözüm için çeşitli çözümler bulan kişilerdir. Bu kişiler, problemi olan kişi ve grupların problemlerini edindikleri bilgi, beceri ve olanaklarına göre kullanır ve etraftaki bulunan fırsatları faydalanma ve araştırma hususlarında yardıma muhtaç olan kişilere yardım eder.

Sosyal çalışmacı olan kişilerin görevlerini maddeler halinde daha açıklayıcı bir şekilde yazalım.

 • Her türlü maddi fakirlik içerisinde yaşayan yaşlı insanları huzur evlerine yerleştirirler. Burada bakımlarını en iyi şekilde alınması için gerekli bütün işlemleri ve çalışmaları yaparlar.
 • Kimsesiz olan kişileri ve özellikle çocukları, koruyucu birer aile bulur ya da devletin özel olarak yetiştirme yurtlarına yönlendirerek daha iyi yetişmesini sağlamaktadırlar. Bu durumları yaparken durumlarını takip etmekten vazgeçmez.
 • Fakirlik içerisinde olarak genel olarak gereksinimlerini karşılayamayan aileler ya da kişiler için gıda, para, giyim gibi çeşitli yardımı yapabilmek için gerekli olan görevleri yerine getirirler.
 • Gelişmesi olmayan ve geri kalmış olan taşralı bölgelerde ve gecekondu alanlarında kişilerin gereksinimlerini araştırır ve tespit eder. Bu gereksinimleri karşılanmak için ihtiyaç olan ne varsa yardımcı olmaktan kaçınmaz.

Sosyal çalışmacıların görevleri ve hizmetleri bu şekilde olmaktadır ve aslında bu şekilde çalışması gerekmektedir. Bu mesleği olmak isteyen adaylar, üst seviyede akademik bir yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Toplumsal ve kişisel problemleri araştırmayı ve çözmeyi seven, konuşmasını bilen, ikna yeteneği yüksek olan, empati yapabilen, insanların mutlu ve rahat olmasını isteyen liderlik yeteneğine sahip kişiler bu mesleği rahatlıkla yapabilir. Tabi ki gerekli üniversitede bulunan bölümleri de bitirmeleri gerekmektedir.

Sosyal Çalışmacı Nerelerde Çalışır?

Sosyal çalışmacı, özel ve devlet kurumlarında çalışır. Genel olarak ofis ortamlarında çalışmaktadırlar. Bazen sıkıntı içerisindeki bireylerin kendi bulundukları evlerde görüşme yapar, bazen ise kendi ofisinde görüşebilir. Sosyal çalışmacı, birinci seviyede problemi olan kişiler ile iletişim halinde olmaktadır.

Sosyal çalışmacının çalışabildiği devlet ve özel sektörlere gelecek olursak, maddeler halinde yer verelim.

 • Sağlık Bakanlığı, İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
 • Adalet Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü
 • Çocuk bakım yurtları
 • Kreş ve gündüz bakım evleri
 • Yetiştirme yurtları
 • Rehberlik araştırma merkezleri
 • Hastaneler
 • Rehabilitasyon merkezleri
 • Ruh sağlığı kurumları
 • Huzur evi ve dinlenme yurtları
 • Cezaevleri ve çocuk ıslah evleri
 • Emniyette bulunan çocuk büroları

Gibi yerlerde hizmet etmektedirler. Buna ilaveten mezun olan adayların özel sektörde yaşlılar için olan huzur evi ve kreş ve gündüz bakım evi gibi yerler açma hakları bulunmaktadır. Türkiye sosyal çalışmacı mesleğinin eğitimini Sosyal Hizmetler Yüksekokullarında yer alan Sağlık Bilimleri Fakültesini okumaları ve bitirmeleri gerekmektedir.

Sosyal Çalışmacı Maaşları Ne Kadardır?

Üniversitelerin belirli fakülte ve bölümlerinden lisans mezunu olan sosyal çalışmacı adayları, devlet ve özel kurumlarda sosyal çalışmacı olarak görev yapabilmektedir. Bu unvan ile kuruluşlarda kadrolu bir şekilde çalışabilmektedir. Buralarda çalışan sosyal çalışmacı olan bireylerin aldıkları net maaşlar kademe seviyelerine göre yükselebilmektedir. Yeni atanmış sosyal çalışmacı ilk başlarda kademesi 8/1 olduğundan dolayı 2.396 TL net maaş alır.

Yıllar gecen tecrübesi ile 4/1 kademe seviyesine gelen sosyal çalışmacı uzmanlarının maaşları 2.793 TL olmaktadır. Devlet kurumları dışında özel sektör alanlarında sosyal çalışmacı veya sosyal hizmetler uzmanı olarak çalışır ise maaşları 2.850 TL’den başlar ve çalıştığı yıl ve kademe seviyelerine göre 4.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal çalışmacıların daha hızlı iş bulma ve yüksek maaş almasında rol oynayan en büyük etken ise sertifikadır. Bu sertifikalar ise Aile Danışmanlığı ve Sorumlu Müdürlük lisanslarıdır.

Bu yazımızda sosyal çalışmacı devlette ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi bölüm mezunu olmalı, ne kadar maaş alır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SOSYAL ÇALIŞMACI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal çalışmacı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal çalışmacı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.