Sosyal Bilimler Lisesi Nedir, Ne Demektir?

Sosyal Bilimler Lisesi, ilk kez 2003 senesinde Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulmakta olan üstün nitelikte bilim insanlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmesi amacı ile kurulmuştur.  Sosyal Bilimler Lisesinin kuruluş amacı sözel alanlarda başarılı, ”sosyal zekası yüksek” öğrencilerin eğitim-öğretim görmesidir. Bu lisenin kurulmasındaki amaçlardan biri de siyaset ve bürokrasiye de kültürlü; devleti ve demokrasiyi iyi tanıyan, ona işlerlik kazandıracak elemanları yetiştirmektir. Geçtiğimiz senelerde alınan karar ile de çok sayıda Anadolu Öğretmen Lisesi dönüştürülerek Sosyal Bilimler Lisesi halini almıştır. Bu sayede de Sosyal Bilimler Liselerinin sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır.

Sosyal Bilimler Liselerinin Amacı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kuruluş yönetmeliğinde SBL’nin amaçları şöyle açıklanmıştır:  1. Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder.
  2. Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlar.
  3. Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar.
  4. Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar.
  5. Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir.
  6. Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur.
  7. Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.

Sosyal bilimler liselerini tercih etmek isteyen öğrenciler eğitim sürecinin hazırlık sınıfı ve buna ek 4 sene olduğunu bilmelidirler. Birçok veli ve öğrenci 5 senelik eğitim sürecinden kaçınsa da, ilk sene alacak olduğunuz başarılı bir yabancı dil eğitimi ilerleyen dönemlerde ve iş hayatınızda sizlere oldukça kazanç sağlayacaktır.

Sosyal bilimler liselerinin sayısı hızla her geçen gün artmaktadır. Bu liselere tercih yapmak isteyen öğrenciler için detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Sosyal bilimler liseleri hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan akşam lisesi nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER LİSE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, lise konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan lise duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.