Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir?

ÖSYM tarafından sene başında açıklanmış olan takvime göre şayet bir aksaklık yaşanmazsa, YGS sonuçları gün içerisinde açıklanacak. Bu sene yapılan sınavda 2 milyonu aşkın aday üniversiteye girebilmek adına sınavda ter döktü. Ancak sonuçların açıklanmasını bekleyen adayların sonuçlarını kontrol kodu girerek öğrenebilecekler. Peki nedir bu sonuç belgesi kontrol kodu?

Sonuç Belgesi Kontrol Konu Nerede Yazar, Nasıl Alınır?

ÖSYM tarafından geçtiğimiz sene kullanılmaya başlanan sonuç belgesi kontrol kodu ile kurumların kendilerine sunulan belgelerin doğruluğunu adayların şifrelerini paylaşmadan kontrol edebilmeleri, adayların kendileri dışında sonuç bilgilerini paylaşmak istedikleri kişilere (velisi veya öğretmeni gibi) şifresini paylaşmadan sonuçlarını görme şansı vermesi, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sınav sonuç belgelerinin adaylar tarafından değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukların önüne geçilmesi, bilgilerin değiştirilerek ilgili kurumların ve medyanın yanıltılmasının önüne geçilmesi, ÖSYM’nin web servis sistemine erişmek için gerekli olan yazılım geliştirme kapasitesi bulunmayan kurumların da sonuçları doğrulama imkanına kavuşması beklenmektedir. Peki bu kod nasıl alınır?Sonuç belgesi kontrol kodu adaya ait sonuç belgesinini en alt kısmında bulunmaktadır. Sonuç Belgesi üzerindeki Kontrol Kodunu ve T.C. Kimlik / YU / Aday Numarasını aşağıdaki forma girerek belgenin ÖSYM’deki kayıtlarla eşleşip eşleşmediğini kontrol edebilirsiniz.) Sonuç belgesi kontrol kodunu paylaştığınızda karşı taraf bu kodu kullanarak sonuçlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edebilmektedir. Sınav sonuçlarınızı öğrenmenizde bu kodun bir önemi olmayacaktır. Sonuçlar açıklandığı vakit kimlik numaranız ve aday şifrenizi girerek sonuçlarınıza bakabileceksiniz.

Sonuç belgesi kontrol kodu hakkında yayınlanmış olan videomuzu da izleyebilirsiniz. Sonuç belgesi kontrol kodu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖSYM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ösym konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ösym duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.