Son muayene geçerlilik tarihi aracınızın muayene süresinin ne zaman, hangi tarihte dolduğunu gösteren bir ibaredir. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanmakta ve ruhsatınıza işlenmektedir. Peki araçların muayene periyotları ne zamandır?

  • Hususi/Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları : İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır).
  • Lastik Tekerlekli Traktör (LTT) : İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir.
  • Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları : İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.)
  • İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları : İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

Muayene geçerlilik süresi araç ruhsatınızda yer almaktadır. Araç ruhsatınızı incelediğiniz ilk muayene geçerlilik süresi yani yaptırmış olduğunuz muayenenin son geçerlik süresi yazmaktadır. Araç ruhsatınıza bakarak bu süreyi rahatlıkla görebilirsiniz. Şayet ruhsatınız kaybolduysa da, trafik tescil şubelerinden veya araç muayeneniz Tüvtürk istasyonlarında yapılmış ise buradan muayene geçerlilik tarihini belirten bir yazı alarak son muayene geçerlilik tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.
DİĞER ARAÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.