Borcu olan Bağ-Kur’lulara devletten müjdeli haber geldi. Borcu olduğu için emekli olamayan ya da hastane hizmetlerinden yararlanamayan binlerce Bağ-Kur’lunun borçları siliniyor. SGK tarafından açıklanan genelde ile Bağ’Kur borç affından nasıl yararlanılacak detaylarıyla açıklandı. Bağ-Kur borç affı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda.

BAĞ-KUR BORÇ AFFI BAŞVURU ŞARTLARI 2015

SGK tarafından yayınlanan genelde ile 2015 yılı Bağ-Kur borç affı da yasalaşmış oldu. Yayınlanan genelgeye göre şirket ortakları da dahil olmak üzere tüm vatandaşlar bu yasadan yararlanabilecekler. Aynı zamanda tarım Bağ-Kur’luları ve esnaflar da Bağ-Kur borç affı kapsamına alındı.  Ancak Bağ-Kur borç affı yasasından faydalanabilmek için borç süresinin minumum 12 ay olması. Yani 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle geriye dönük 12 ay veya daha fazla borcu olan vatandaşların borçları bir dilekçe ile kolaylıkla silinecek.  12 aydan az bir süre borcu olanların borçları ise silinmeyecek, ancak yapılandırılabilecek.BAĞ-KUR BORÇ AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bağ-Kur borçlarının silinmesi için 3 aylık bir süre öngörüldü. Çıkan yasaya göre süre 31 Temmuz 2015 tarihinde son bulacak. Bu tarihe kadar borçlarını ödemeyen ya da yapılandırmayan her birey borç sildirme işleminden yararlanabilecek. SGK bu borçları kendiliğinden silecek. Borçlarla beraber hizmetler de dondurulmuş olacak ve istenirse yeniden ödeme yapılarak emeklilik hesabına yatırılabilecek. Ancak ödeme yapılırken geçerli olan asgari ücret esas alınacak.

BAĞ-KUR BORÇ AFFI DİLEKÇESİ

Şayet 2015 Temmuz ayını beklemek istemiyorsanız, bir dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne bizzat başvuruda bulunarak borçlarınızdan anında kurtulabileceksiniz.  Bağ-Kur borç affı dilekçesi örneği SGK’na verildikten sonra işlemler başlatılacak ve borçlar silinecek.  Borçları silinen tüm Bağ-Kur’lu vatandaşlar şayet emeklilik şartlarını taşıyorlarsa emekli olabilecekler. Emekli olma şartlarını taşımayanlar ise yararlanamadıkları hastane hizmetlerinden faydalabilecekler ve emeklilik için tekrar prim ödemeye devam edebilecekler.

BAĞ-KUR BORÇ YAPILANDIRMA

Daha önceki yıllarda çıkmış olan Bağ-Kur affı yasalarından herhangi birisine başvurmuş olanlara da tekrar bu haktan faydalanma imkanı tanındı. Daha önceki aftan yararlanmış kişiler borçlarını ödemeye başlamış olsalar bile 3 aylık periyodun sonunu beklemeye gerek duymadan yine SGK müdürlüklerine başvuruda bulunarak 2015 Bağ-Kur borç affı yasasından faydalanabilecekler ve borçlarını sildirebilecekler. Ancak borcunu daha önce yapılandırarak peşin ödeme seçeneğini tercih edenler paralarını geri alamayacak ve aftan yararlanamayacaklar.

BAĞ-KUR AFFI ÇIKTI MI İŞTE SON DURUM

Emekli olmak için belirli bir zamana ihtiyaç duyan vatandaşları www.devlette.com olarak uyarıyoruz. Şayet örnek olarak 3 yıllık borcu olan bir Bağ-Kur’lunun emekli olması için 3 aya ihtiyaç duyuyor. Bu durumda 3 aylık kısmı önceden ödeyip daha sonra borç sildirme yaparsanız ileride hizmetleri yeniden canlandırmak istediğinizde bu 3 yıllık süreyi ödemek durumunda kalmazsınız.

BAĞ-KUR BORÇ AFFINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN ;

  1. Bağ-Kur’lu olmanız gerekiyor.
  2. Borç süresinin 12 ay ve daha fazla olması şartı aranıyor.
  3. Hemen sildirmek için dilekçe vermeniz şart.
  4. Dilekçe vermeyenler için son tarih 31 Temmuz 2015.
  5. Borcunu yapılandıranların mutlaka dilekçe vermesi isteniyor.
  6. Dilekçeler bağlı bulunulan SGK müdürlüğüne veriliyor.
  7. Borcun tamamı siliniyor ve hizmetler donduruluyor.

BAĞ-KUR BORÇ AFFI BAŞVURUSU NASIL ve NEREYE YAPILIR?

Bağ-Kur borç affından faydalanabilmek için aşağıda bulunan dilekçe örneği ile SGK müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Şayet 3 aylık süreyi beklemek istemiyorsanız 1 numaralı kutucuk işaretlenecek. Eğer 6552 sayılı kanun kapsamında borcunuzu yapılandırarak taksitlendirme yapmışsanız 2 numaralı kutucuk işaretlenecek. 6183 sayılı kanun kapsamında borcunuzu yapılandırarak taksitlendirme yapmışsanız ise 3 numaralı kutucuk işaretlenecek. Unutmayın son başvuru tarihi 31 Temmuz 2015.

bağkur borç affı dilekçesi örneği 2015

Bağ-Kur affından kimler yararlanacak, bağkur af varmı, bağkur borçuna af geldi, bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek, bağ-kur genel af ve bağ-kur affında son durum hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorum bölümünden uzman editör arkadaşlarımıza sorabilirsiniz. Sorularınız bir saat içince cevaplanacaktır.


DİĞER BAĞKUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bağkur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bağkur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.