Sokak hayvanlarını öldürmenin cezası nedir?

Hayvanlar, insanlar kadar dünyayı paylaşan, ekolojiye denge veren, yeri geldiğinde insanların en iyi arkadaşı olan canlıların da insanlar kadar olmasa da hakkı yer almaktadır. Her yıl dünya genelinin yanı sıra ülkemizde de hayvanların çeşitli işkenceler gördüğünü, tecavüze uğradığını, öldürüldüğü ya da bir yerleri kesildiğine şahidiz. Hayvan hakları bu konuda dünya genelinde çeşitli cezaların olmasına yer verse de ne yazık ki ülkemizde bir türlü bu kişilere ceza verilmemektedir. Kanunlar yalnızca insanlar için olmamakla beraber zararsız olan hayvanlar, doğa ve ağaçlar için de geçerlidir. Hayvanlara zarar verme oranı ne yazık ki her geçen zaman daha da büyürken yardım çağrıları ise yüzlerinden okunmaktadır.

Türk Ceza Kanunu sadece insanları korumakla yetinmemesi ve gelecekte daha iyi çevre ve neslin yetişmesi için yasa ve kurallar koymaktadır. Bu konuda hayvanlar için Türk Ceza Kanununda 157. Maddede yer almaktadır. Sahipli ya da sahipsiz olan hayvanlara ve mallara zarar veren kişiler 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.Bunun yanı sıra adalet bakanlığı tarafından hazırlanmış tam 27 adet madde de bulunmaktadır. Bu maddelerde ise sahipsiz olan hayvanlara karşı zarar veren ve sahipli olup da hayvanlara zarar verenler için geçerlidir. Bu ceza taslağı ise yakın zamanda gerçekleşecektir.

Hayvanlara zarar vermenin cezası nedir?

Bu maddelere göre cezalar ve gelecek cezalar maddeler halinde yer verelim.

  • İşkence yaparak hayvanlara zarar verenler 4,5 yıl kadar ceza verilecektir. Bu hayvanlar sahipli ya da sahipsiz olması fark etmeden 4 aydan 3 yıla olan ceza 6 aydan 4,5 yıla kadar çıkarılmıştır.
  • Nesli tükenmekte olan hayvanlara zarar verme ya da öldürme kapsamında 10,5 yıla kadar ceza verilmektedir. Bu ceza eskiden 3 seneden 7 seneye kadar olurken şimdi ise 4,5 seneden 10,5 seneye kadar çıkmıştır. Ayrıca öldürmeyip sadece zarar vermeye yeltenenler bile 20.000 TL’ye kadar para cezası almaktadır.
  • Sahipsiz olan hayvanlara işkence edip öldürmenin cezası 4.000 TL olarak ceza bulunmaktadır.
  • Kedilerini sokağa atan sahiplere 700 TL’ye kadar para cezası yer alıyor.
  • Hayvanlara işkence ederek kulak ve kuyruklarını kesenlere 4.000 TL’ye kadar para cezası bulunuyor.
  • Üreme sorunu teşkil eden hayvanlarda, hayvanlarını kısırlaştırmayan sahiplerine 1.000 TL para cezası yer almaktadır.
  • Hayvan deneylerini yetkisi olmayanların izinsiz bir şekilde gerçekleştirmesi ve bilim adamı dahi olmayan bu kişiler 3.000 TL para cezasına çarptırılacaktır.
  • Hayvanları eğiten sahipler gereksiz yere hayvanlara işkenceler edip acı çektiriyor ise 4.000 TL para cezasına çarptırılacaktır.
  • Yavru hayvanları ya da hamile olan hayvanları öldürmenin cezası olarak hayvan başına 5.000 TL para cezası bulunuyor.
  • Hayvan ticareti yapan kişiler 3.000 TL ceza alırken yetkisi dahi bulunmayanlar ise daha fazla ceza almaktadır.

Bu gibi daha onlarca ceza bulunurken taslaklarda da hazır birçok ceza yer almaktadır. Et ihtiyacını karşılamak için başka hayvanları kesenlere de aynı şekilde para cezası ve hapis cezası verilmektedir. Hayvanların da en az insanlar kadar yaşamaya hakkı bulunan bu dünyada zararsız olan hayvanlara eziyet çektirmek dini açıdan da günahtır. Bu noktada hayvanlara zarar vermekten kaçınalım. Hayvanlara zarar verenleri uyaralım ve gerekirse fotoğraf ve video kanıtları ile gerekli yerlere şikayette bulunalım ki adalet yerini bulsun.

Sokak hayvanlarına eziyet edenler nereye nasıl şikayet edilir?

Sokak hayvanlarına zarar veren kişileri şikayet edebilirsiniz. Bunun için Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde bulunan “hayvanhaklari@ormansu.gov.tr” mail adresine kanıtlarınızı sunarak şikayetinizi yapabilirsiniz. Bunun dışında da 155’i arayarak şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. Çünkü hayvanlara zarar vermek yasada açıkça belirtildiği üzere bir suçtur.

Bu yazımızda hayvanlara zarar vermenin cezası var mı detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAYVANLARA ZARAR VERME CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hayvanlara zarar verme cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hayvanlara zarar verme cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.