Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olarak görev yapmakta olan veya polis olmak isteyen adayların çoğu görevlerini sivil polis olarak icra etmek istemektedirler. Daha önceki yazımızda polis nasıl olunur detaylı olarak anlatmıştık. Öncelikle o yazımızı okumanızı öneririz. Peki sivil polis olmak için gereken şartlar nelerdir? Kimler sivil polis olabilir? Sivil polis nasıl olunur?

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Polis olmaya hak kazanmış adaylar, okudukları okulun son dönemlerinde veya göreve başladıklarından sonra girecekleri mülakatlar ile sivil olarak çalışabilecekleri birimlere atanabilirler. Polisler amirlerinin referans göstermesi ile veya girmiş oldukları sınavlarda elde ettikleri başarılar ile sivil polis olma hakkı elde ederler.Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde yer alan organize şube, narkotik şube, terörle mücadele, güvenlik, bilişim, istihbarat, bilgi işlem ve mali şube bünyesinde sivil polis olarak görev alınabilmektedir. Sivil polisler görevleri icabı sakal bırakabilmektedirler.

  • İstihbarat şubesinde çalışmak istiyorsanız, iyi bir yabancı dile sahip olmanız aranılan özellikler arasındadır. Ayrıca istihbarat şubesine alımlar genellikle okulun son yılında yapıldığı için iyi bir puanla okulu bitirmeniz de ayrıca önemlidir.
  • Bilişim şubesinde sivil polis olmak için, bilgisayar ve bilişim teknolojilerine hakim olmanız yeterli bir özellik değildir. Ayrıca bu özelliğinizi ve yeteneğinizi amirlerinize de göstermeniz gerekmektedir.
  • Terör ve asayiş şubesinde sivil polis olmak için, öncelikle yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek misiniz incelerler. Bunun yanı sıra risk almayı seven bir yapınızın da olması gerekmektedir. Bilindiği üzere terörle mücadele ve asayiş Emniyet Genel Müdürlüğü’nün en zor ve tehlikeli şubelerinden ikisidir.

Sivil polis olmanın çok sayıda avantajının yanında, dezavantajları da bulunmaktadır. Özellikle sivil polis olarak görev yapmakta olan Emniyet mensupları için mesai saatleri sıklıkla değiştiği gibi, bazen günlerce ara vermeksizin mesai yapabilmektedirler.

Sivil Polislerin Maaşları Ne Kadardır?

Sivil polislerin maaşları görev yapmış oldukları il ve görevlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak günümüz itibariyle en düşük sivil polis maaşı 9457 TL’dir. Bu maaş terör tehdidi olan yerlerde daha da artmaktadır.


DİĞER POLİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, polis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan polis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.