Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yayınlamış olduğu ilan ile çok sayıda sözleşmeli personel alımı gerçekleştireceğini açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ilan kapsamında 3 hava trafik kontrolörü, 2 uçuş tabibi, 3 uçuş teknisyeni ve 3 helikopter makinisti alımı yapacak. Adaylardan talep edilen başvuru şartları, başvuru formu ve başvuru tarihleri hakkında detaylı bilgiye haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Personel Alımı İlanı 2016

5431 sayılı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanununun 25 inci maddesi uyarınca aşağıdaki tabloda belirtilen nitelik ve sayıda İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) Hava Trafik Kontrolörü ve Uçuş Tabibi” ile 6/6/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulmuş olan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ekli 1 sayılı cetvelinde bulunan sınav şartı aranmaksızın hizmete alınacak sözleşmeli personel pozisyon unvanlarından 4/B hizmet sözleşmeli “Uçuç Teknisyeni ve Helikopter Makinisti ” alınacaktır.Hava Trafik Kontrolörü Alımı

4 yıllık yükseköğretim kurumlarının Hava Trafik Kontrolörlüğü eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak veya mesleğinde tecrübeye sahip bulunmak (Sivil hava trafik kontrolör lisansı ile çalışmış olmak.). İngilizce dilinden, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (2012 Mayıs-Kasım KPDS, 2013, 2014, 2015, 2016 yıllarında düzenlenen YDS ve e-YDS) başvuru tarihi itibariyle en az (C) düzeyinde puan almış olmak veya Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca denkliği kabul edilen ulusal ve uluslararası düzeydeki sınavlardan bu puana denk puan almış olmak. Hava trafik kontrolörü olarak istihdam edilecek olan personellerin alacakları ücret aşağıda belirtilmiştir. Adaylar Ankara, İstanbul, Antalya Nevşehir illerinde çalışacaklardır.

 • 20 yıl üzeri mesleki tecrübeye sahip olanlar: 6.982,37 TL
 • 10-20 yıl arası mesleki tecrübeye sahip olanlar: 6.557,32 TL
 • 0-10 yıl arası mesleki tecrübeye sahip olanlar: 6.101,91 TL

Uçuş Tabibi Alımı

Adayların tıp fakültesi mezunu olmaları gerekmektedir. Adaylar Ankara, İstanbul, Antalya ve Nevşehir illerinde çalıştırılacaktır. Uçuş tabibi olarak istihdam edilecek olan personeller aşağıda belirtmiş olduğumuz maaşı alacaklardır.

 • 5 yıl üzeri mesleki tecrübesi ve geçerli Uçuş Tabipliği Kursu Sertifikasına veya Hava-Uzay Hekimliği Uzmanlık Belgesine sahip olanlar: 6.982,36 TL
 • 3-5 yıl arası mesleki tecrübesi ve geçerli Uçuş Tabipliği Kursu Sertifikasına veya Hava-Uzay Hekimliği Uzmanlık Belgesine sahip olanlar: 6.557,32 TL
 • 0-3 yıl mesleki tecrübesi olanlar.: 6.101,91 TL

Uçuş Teknisyeni Alımı

Adaylarda geçerli hava aracı bakım personel lisansına sahip olmak ve  bakım konusunda lisanslı olarak 3 yıl iş tecrübesine sahip olma şartları aranmaktadır. Adaylar Ankara, İstanbul, Antalya ve Nevşehir illerinde çalıştırılacaktır.  Uçuş teknisyeni olarak çalıştırılacak olan personeller aşağıda belirtilmiş olan ücretleri alacaklardır.

 • 10 yıl üzeri mesleki tecrübeye sahip olanlar: 8.458,28 TL
 • 5-10 yıl arası mesleki tecrübeye sahip olanlar: 8.024,26 TL
 • 5 yıldan az mesleki tecrübeye sahip olanlar: 7.156,23 TL

Helikopter Makinisti Alımı

Geçerli hava aracı bakım personel (helikopter) lisansına sahip olmak. Bakım konusunda lisanslı olarak 3 yıl iş tecrübesine sahip olmak. Adaylar Ankara, İstanbul, Antalya ve Nevşehir illerinde çalıştırılacaktır. Helikopter manikisti olarak çalıştırılacak olan personeller aşağıda belirtilmiş olan ücretleri alacaklardır.

 • 10 yıl üzeri mesleki tecrübeye sahip olanlar: 8.458,28 TL
 • 5-10 yıl arası mesleki tecrübeye sahip olanlar: 8.024,26 TL
 • 5 yıldan az mesleki tecrübeye sahip olanlar: 7.156,23 TL

Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler Nelerdir?

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü http://web.shgm.gov.tr/tr/genel-duyurular/ web adresinden temin edilecek ve müracaat sahibi tarafından doldurulacak fotoğraflı “İş Talep Formu”,
 • T.C. kimlik numarası yazılı beyanı,
 • Diploma veya mezuniyet belgesi örneği,
 • Adli sicil beyanı,
 • Görevini yapabilecek derecede sağlıklı bulunduğuna dair yazılı beyan,
 • Alınan eğitimlere ilişkin sertifika örnekleri,

Adaylardan ayrıca aşağıda belirtilmiş olan özel belgeler talep edilecektir.

Uçuş TeknisyeniHelikopter MakinistiHava Trafik KontrolörüUçuş Tabibi
7. Hava aracı bakım personel lisansı,

8. Lisanslı olarak çalışmış olduğunu gösteren tecrübe belgesi (Daha önce çalışmış olduğunuz her kurumdan ayrı ayrı alınacak.)

7. Hava aracı bakım personel lisansı,

8. Lisanslı olarak çalışmış olduğunu gösteren tecrübe belgesi (Daha önce çalışmış olduğunuz her kurumdan ayrı ayrı alınacak.)

7. Yabancı dil belgesinin çıktısı,

8. Onaylı diploma örneği,

9. Sivil hava trafik kontrolör lisans fotokopisi (Varsa; Çalıştığı üniteye ait ilgili dereceleri gösterir belge örneği)

7. (Var ise) Uçuş tabipliği kurs sertifikası veya hava-uzay hekimliği uzmanlık belgesi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Personel Alımı İş Başvurusu

 1. Başvurular en geç 23.09.2016 Cuma günü saat 16:00’a kadar http://web.shgm.gov.tr/tr/preview/5151-4b-hizmet-sozlesmeli-personel-is-basvuru- formu web adresinden yapılacaktır.
 2. Başvurusu kabul edilenlerden beyan ettikleri bilgi ve belgelerin aslı daha sonra istenecektir. Güvenlik soruşturması olumsuz neticelenen ve/veya başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu anlaşılan veya başvurusu kabul edilenlerden istenilen belgeleri ibraz edemeyenlerin müracaatları geçersiz sayılacak, yerleştirmeleri yapılmış olsa dahi iptal edilecektir. Bu durumdaki adaylar hakkında genel hükümlere göre yasal işlem yapılacaktır.
 3. Genel Müdürlüğümüz tarafından belirtilen nitelikteki İdari Hizmet Sözleşmeli ve Hizmet Sözleşmeli personel alımı ile ilgili her türlü duyuru Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (http://web.shgm.gov.tr/tr/genel-duyurular/) web adresinde yayımlanacaktır.
 4. Başvuru sahiplerince, başvuru işlemlerinin başlamasından Genel Müdürlük tarafından göreve başlatmaya ilişkin tebligat işlemleri tamamlanıncaya kadar herhangi bir hak veya alacak talebinde bulunulamaz.

DEĞERLENDİRME

Başvuruların incelenmesi ve değerlendirilmesi sonrasında sözlü mülakat tarihi ve mülakata katılmaya hak kazanan adaylar ile ilgili hususlar Genel Müdürlüğümüzün resmi internet sitesinde ilan edilecektir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sözleşmeli personel alımı ilanına dair iş başvuru formu, iş başvuru şartları ve iş başvuru tarihleri gibi detaylı bilgileri paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Müdürlük tarafından yayınlanmış tüm ilanlara SHGM iş ilanları sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.