Sis Farı Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Sisli, yağmurlu gibi olumsuz hava koşullarında yol yüzeyi, şerit çizgileri ve işaretleri daha az görmekteyiz.  Bu gibi durumlarda kısa far ya da uzun farlar ışıkları parklar yansımalar oluşturdukları için tercih edilmemektedir. Özellikle ıslak zeminlerde yol yüzeyi ışığın yüzde 80’ini yutmaktadır. Bu duruma maruz kalınmaması ve daha iyi bir yol görüşü sağlamak için araçlarda yerlere daha yakın noktalara yerleştirilmiş olan sis farlarını kullanıyoruz. Ancak bazı sürücüler olumsuz hava şartları oluşmasa bile sis farlarını keyfi olarak yakmaktadırlar. Bu da diğer sürücülerin görüşünü olumsuz etkileyen bir durum. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, tamamen keyfi olarak sis farklarını yakan sürücülere idari para cezası ve puan cezası uygulandığını açıkladı. Peki sis farını keyfi olarak yakmanın, kullanmanın cezası nedir?

Sis Farı Yakmanın Cezası 2023

Sis farları sadece gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Bunun gibi olumsuz havaların dışında kullanılan sis farları tarafınıza daha iyi bir aydınlatma sağlamamaktadır. Yüksekliği doğru bir şekilde ayarlanmamış olan sis farkları öndeki sürücüleri, gereksiz olarak yakılan arka sis farkları da arkadaki sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. Sis farlarını amaç dışında kullanmak yasaktır.  Peki bunun cezası nedir?Karayolları Trafik Kanunu’nun 64/1 maddesine göre; yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamanın cezasının da 196 TL olduğu hatırlatıldı.

“Geceleri, yerleşim birimleri dışında kara yollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmamasının cezası ise 236 TL’dir. Kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamanın cezası ise 196 TL olarak uygulanıyor. Kanunun 64/1-b-1 maddesine göre de ‘Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmasının cezası 196 TL’dir. Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmamanın cezası da 488 TL’dir.”

Bu yazımızda gereksiz sis farı kullanımı, sis farı kullanmak yasak mı, sis farı ne zaman kullanılır, açılır, sis farı yakmak neden yasak, sis farı yakmanın cezası gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan trafikte makas atmanın cezası hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.