Yüz kemiklerinde ve burnun iç yapısındaki hava boşluklarına sinüs adını veriyoruz.  Sinüsler havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını, nemlendirilmesini ve insan sesinin tınısını ayarlama gibi görevleri bulunmaktadır. Bu hava boşluklarının çeşitli sebeplerle iltihap kapmasına ise sinüzit denir. Bir aydan kısa süre devam eden sinüzite akut, uzun sürenlere ise kronik sinüzit adı verilmektedir. Bir önceki yazımız olan sinüzit nedir konusunda bu bilgilere detaylı olarak yer vermiştik.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit toplum arasında bilindiği gibi tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir. Özellikle kronik sinüzitlerde hastalığın geçmesi için en önemli konu sinüzit hastalığının oluşmasına neden olan şeyi bulmaktır.  Bunun sebebi burun kemiğinde eğrilik , büyük geniz eti, sigara içmek gibi şeyler olabilir.  Akut sinüzitlerde ise ilaç tedavisi 3 hafta süreye kadar uzayabilmektedir. Akut sinüzit tedavisi burun damlaları, antibiyotik ve alerji önleyici ilaçlarla yapılmaktadır.  ancak yukarıda saydığımız gibi nedenlerle sinüzit oluşmuş ise ameliyat edilerek hastalığın kronik sinüzite ulaşmasının engellenmesi gerekmektedir.Sinüzit Ameliyatı Hakkında Bilgi

Sinüzit hastalığının oluşmasını sağlayabilecek et büyümeleri cerrahi yöntemle alınabilmektedir. Son senelerde sinüzit tedavisinde oldukça aşma kaydedildi. Sinüzit tedavisi için endoskoplar kullanılmakta ve yapılan ameliyata Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) adı verilmektedir. Burun içerisine sokulan bir kamera vasıtasıyla yapılan bu ameliyat sayesine sinüzit tedavisinde başarı yüzdesi bir hayli artmıştır. Bu yöntemle kemik eğriliği gibi sorunlar da düzeltilmektedir.  Yapılan sinüzit ameliyatından sonra hastalığın tekrarlanma oranı bir hayli düşüktür.

Balonla Sinüzit Tedavisi

Balonla sinüzit tedavisi özellikle son yıllarda sinüzit tedavisinde ilaç tedavisi ve endoskopik tedavi yanına konulmuş farklı bir tedavi seçeneğidir. Bu özellikle son yıllarda Amerika’da bulunmuş ve hızlı bir şekilde popülazite oluş ve ülkemizde de kullanılmaya başlanmış bir sinüzit tedavisi methodudur. bir çok kulak burun boğaz uzmanı sinüzit tedavisinde bu yöntemi kullanmaktadır.  Bu yöntem belli seçilmiş sinüzit hastalarının tedavisinde yararlanılır. Balonla Sinüzit tedavisi yöntemi temel olarak burun içerisindeki sinüslerin açılma kanallarının enfeksiyon yada yangıdan dolayı tıkanmış olan sinüslerin bir balon yardımıyla görüntü eşliğinde  kalıcı bir kanal oluşturulması ve bu kanalın açıklığının devamlı olmasının sağlanmasıdır.

Sinüzit İçin Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Bir aydan kısa süren akut sinüzit tedavisinde veya ağrılarınızı hafifletmek için kronik sinüzit tedavisinde evde doğal ve bitkisel yollar kullanarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz .  Günde bir kaç kez yüzünüze ılık ve nemli bez koymanız. mukusun incelmesi için bolca su içmeniz. ani ısı değişimlerinden ve kafanızı öne eğmekten kaçınmanız , solunum hastalığı geçiren kişilerle yakın temas kurmamanız bunlardan sadece bir kaçı.  Sinüslerin açılması için  bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve biraz karbonat koyun  Ardından karıştırarak sabah akşam geniz ve burnunuzu bu karışımla yıkayın.

Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Bir parça pamuk İsveç Şurubu’yla ıslatılır. Pamuk sırt üstü yatan hastanın iltihaplı sinüslerinin olduğu noktaya konulur. 45 dakika içinde olumlu sonuç alınır. Ayrıca hatmi çiçeğinin, altınbaşak, orman sarmaşığı ile eşit miktarlarda karıştırılması ile yapılan bitki çayı da bu rahatsızlığın en iyi alternatif ilaçlarındandır.

Sinüzit ameliyatı, sinüzit tedavisi, evde bitkisel sinüzit tedavisi, doğal diğer tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunduk. Sorularınızı yorum kısmından dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER SİNÜZİT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sinüzit konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sinüzit duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.