Burnumuzun çevresinde kafatasımızın çevresinde yerleşik olan içi hava ile dolu temel görevi burun ve genzin nemlendirilmesini sağlayan bir salgı üretimi olan sinüslerin iltihabına sinüzit denir. Akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkar. Sinüzit kış aylarında, kasım ayından mart-nisan ayına kadar dönemde daha sık olarak görülür.

AKUT SİNÜZİT NEDİR?

Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, geniz akıntısı, burun akıntısı ve halsizlik ile ortaya çıkan ilaç tedavisi ile geçebilen sinüzit akut sinüzittir.  Akut sinüzit ilaç tedavisi ile geçebilmektedir. Eğer sinüzit hastalığınız veya şikayetleriniz 3 ay içerisinde hiçbir şey kalmayacak şekilde geçerse, akut sinüzit geçirilmiş demektir. 3 ayı geçen ve daha uzun süreler devam eden bir sinüzit hastalığınız varsa bunu kronik sinüzit grubunda sayabiliriz. Akut sinüzit ile kronik sinüzit arasındaki diğer bir fark ise, akut sinüzit hastaları kendilerinde ciddi bir problem olduğu düşüncesinde veya eğiliminde değil iken, kronik sinüzit hastaları ise yaşam kalitelerinin etkilendiği hissine kapılarak uzun süreli bir hastalık sürecinden geçerler.KRONİK SİNÜZİT NEDİR?

Daha çok zemininde sinüslerin ağzının tıkanması şeklinde ortaya çıkan kısmen baş ağrısı, zaman zaman hormala, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, gün içerisinde yorgunluk, sabah yorgun bitkin uyanma gibi şikayetlerle karşımıza çıkan tablo ise kronik sinüzittir.

Kuru ve havasız ortamlar sinüzit gelişimine sebep verebilir. Bunun yanında su altı dalış yapılması, nezle grip varken uçak seyahatinin yapılması, uzun süre soğuk havaya maruz kalınması gibi sebepler de sinüzitin gelişmesine neden olabilmektedir.  Sinüzit insanların yaşam kalitelerine direk olarak etki eden bir hastalık olduğu için dikkatli olmalı ve yukarıda saydığımız maddelere özen göstermeniz gerekmektedir. Unutulmamalı ki sağlık herşeyden önce gelir.

Sinüzit hastalığı hakkında sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.


DİĞER SİNÜZİT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sinüzit konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sinüzit duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.