Sınıf Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmeni, adından da anlayacağınız üzere, bir sınıfın özel öğretmenidir. Sınıf öğretmenleri, ilkokul eğitiminde çocukların bütün eğitim zamanları boyunca bütün derslerden sorumlu kişidir. Buna Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi ve diğer derslerde dâhildir. Bu çocukların eğitimi boyunca sorumluluklarını taşıyan profesyonel eğitmen, çocukların alt yapısı konusunda en önemli öğretmenlerden bir tanesidir. Bu yüzden çocukların ilkokul eğitimlerinde ki sınıf öğretmenleri gelecekteki birçok problemlerini aşması için alt yapı olacaktır.

Bu öğretmenler özel okul, devlet okul, vakıf, etüt merkezleri ve daha birçok yerde görev alabilmektedir. Özellikle psikolojik konusunda bilgi sahibi olması çok önemli olan sınıf öğretmenleri ayrıca çok sabırlı olmaları gerekmektedir. Mesleğini severek yapan sınıf öğretmenleri zaten ülkemizde gelecek nesil olarak çok iyi bireyler yetiştirmiş olarak mesleklerini sürdürmektedirler.Sınıf öğretmenleri teknolojinin de gelişmesi ile beraber, teknolojik aletleri kullanmasını bilmelidir. Eskiden olduğu kadar artık birçok okulda siyah ya da yeşil tahta olup tebeşir ile yazma devri yavaş yavaş kapanıyor. Özellikle özel okullarda sadece akıllı tahtalar bulunurken, devlet okullarında tebeşir devri devam etmektedir. Sınıf öğretmenlerin en önemli görevi olan çocukların eğitimine önem vermesinin yanı sıra, MEB’in verdiği yıllık müfredatı zamanında bitirmesi ve ilkokul çocuklarına en iyi şekilde öğretmesi gerekmektedir. Temel bilgileri en iyi şekilde öğreterek alt yapıyı oluşturmalı ve çocukların ileride sıkıntı yaşamamasını sağlamalıdır. Öğrencilerin kabiliyetlerini keşfederek onları o alanlara yönlendirmesi ve özel olarak hepsiyle ilgilenmesi, çocukların eğitimi konusunda büyük oranda yardımcı olmaktadır. Her zaman güler yüzlü olup çocukları okula sevdirmeli, okuma ve yazmalarını da geliştirerek daha iyi bireyler olmasının temelini atması, sınıf öğretmenlerinin en önemli görevlerindendir.

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni olabilmek, sadece diploma ve eğitim değildir. Sınıf öğretmeni herkes olabilir ancak başarılı bir sınıf öğretmeni herkes olamamaktadır. Başarılı olan sınıf öğretmenleri; sabırlı, kararlı, çalışkan, ruhunu ortaya koyarak öğrencilerini benimseyerek çalışan, alt yapı konusunda en iyi eğitimi vererek ileride harika birer birey olmalarını sağlamak için elinden geleni yapmaktadır. Bu yüzden sınıf öğretmeni olabilmek için sadece diploma sahibi olmak gerekmiyor.

Bunun haricinde sınıf öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına göre aranan şartları şu şekildedir.

  • Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.
  • Psikoloji konusunda deneyimli ve bilgi sahibi olması gerekmektedir.
  • Çocuklar ile iletişimi çok iyi olmalıdır.
  • Ayrımcılık yapmamalı, herkesin sosyalleşmesi için kümeler halinde öğrencileriyle ilgilenmelidir.
  • Mezun olduktan sonra KPSS olan memurluk sınavlarına girmelidir.
  • Başarılı bir şekilde sınavı geçerek ataması gerçekleştirilince, atandığı okulda sınıf öğretmeni olabilmektedir.

Şeklinde sınıf öğretmenleri şartı aranırken ayrıca MEB, iş konusunda müfredatı zamanında bitirmesi istenmektedir. Ders dışı etkinlik yapılabilir ancak müfredat zamanında ve günü gününe yapılarak bitirilmelidir. Öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmeye çalışarak okuma ve yazmasını daha ilk sınıftayken öğretmesi gerekmektedir. Sınıf öğretmenliği sadece meslek olarak görülüp para için yapılırsa, çocukların alt yapısı oluşmaz, gelecekleri şekillenmez. Bu yüzden ruhu ile sınıf öğretmenlik yapılmalı ki gelecek nesillerimiz daha iyi eğitim alsınlar. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin ne kadar maaş aldıklarına sınıf öğretmeni maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER SINIF ÖĞRETMENLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sınıf öğretmenliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sınıf öğretmenliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.