MEB tarafından yapılan değişiklikler neticesinde eğitim-öğretim sisteminde okullardaki eğitimin yeri ve bunun neticesinde okullardan alınan puanların üniversiteye girişte daha önemli bir hale gelmesi amaçlanıyor. Son yıllarda yapılan değişiklikler bunu işaret ediyor. Şimdi de ulusal ve uluslar arası yarışmalarda ilk 3’e giren lise öğrencilerine istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne kayıt yaptırma hakkı tanınıyor. Üstün yetenekli sporcu ve sanatçılar ile engelli sporcular da özel yetiştirmeye tabi tutulacaklar. Fakat tüm bunlardan faydalanabilmek için ÖSYS’e başvuruda bulunmanız gerekli.

SINAVSIZ ÜNİVERSİTE NASIL OKUNUR?

Her sene en az 2 milyon gencimiz üniversiteli olabilmek ve hayallerine ulaşabilmek için iki basamaklı ve 6 oturumlu sınavlara girmek mecburiyetinde kalıyor. Ancak bazı özel gençlerin üniversiteli olabilmeleri için bu sınavlara girmelerine gerek yok.  Ulusal ve uluslar arası yarışmalarda ülkemizi temsil ederek altın, gümüş yada bronz madalya kazananlar dereceye girdikleri alanlar sınavsız üniversite okuma hakkına sahipleri.2457 Sayılı Yükseköğretim Kanunu bazı gençlere özel ayrıcalıklar tanıyor. Genç bilim insanları, sanat ve sporda üstün başarı gösterenler ve iki senedir engelli gençlerimiz bu kişiler arasında. Şayet bu kişiler olimpiyat veya özel olimpiyatlarda başarı sağlayacak madalya kazanmaya hak kazanırsa özel puan alıyor ve özel yetenek sınavlarına girmeye gerek kalmadan üniversiteli oluyor. Ancak bunun için üniversite giriş sınavlarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

KİMLER SINAVSIZ ÜNİVERSİTE OKUYABİLİR?

ÖSYM tarafından özel kontenjan ayrılan ve ek puan verdiği bu adaylar aşağıdaki gibidir;

GENÇ BİLİM İNSANLARI: TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda altın, gümüş, bronzmadalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışması’na katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlardan isteyenler alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç istediklerine, sınavsız olarak ve kontenjan dışından ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir.

BURSLU İSTEYEN SINAVA: Genç dâhileri kapsayan bu uygulama vakıf üniversitelerinin yalnızca burssuz programlarını kapsıyor. Eğer bu adaylar burslu programları isterlerse o zaman ÖSYS’ye girecek ve ek puanla merkezi yerleştirme sistemine katılacak. Genç biliminsanları başvurularını öncelikle TÜBİTAK’a yapacak.

EK PUAN DA VAR: Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda altın madalyalılara 0.10, gümüş alanlara 0.09, bronz madalyalılara 0.08 uluslararası bilim olimpiyatlarına katılan fakat derece alamayanlara 0.07 ulusal bilim olimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarında birinci olanlara 0.07, ikinci olanlara 0.06, üçüncü olanlara 0.05 ulusal proje yarışmasında birinci olanlara 0.05, ikinci olanlara 0.04, üçüncü olanlara 0.03 katsayısı uygulanacak. Bu adayların OrtaöğretimBaşarı Puanları (OBP) bu katsayılarla çarpılacak.

MİLLİ SPORCUYA YETENEK SINAVI YOK: Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı olan milli forma giymiş başarılı gençler de ayrıcalıklı. Onlara da ek katsayı verilecek ve bu YKS puanlarına eklenecek. Bu adaylar, özel yetenek sınavlarına girmeden spor ile ilgili okumak istedikleri okulların tercihini yaparak ÖSYM’ye gönderecek. fuar standı Onların yerleştirmeleri doğrudan ÖSYM tarafından yapılacak.

ÜSTÜN ENGELLİ ÖĞRENCİ: Engelli gençler için bir başka uygulama ise Paralimpik ve Deafolimpik Oyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları’nda ilk üç dereceyi alanlaramilli sporcularda olduğu gibi özel bir puan verilecek. Bu gençler de özel yetenek sınavlarına girmeyecek ve yerleştirmelerini ÖSYMyapacak.

SANATÇILARA ÖZEL UYGULAMA: 2547 sayılı Kanun üstün yetenekli sanatçılara da ayrıcalık getiriyor. Devlet konservatuvarlarınınmüzik ve sahne sanatları bölümleri ile güzel sanatlar fakültelerinin resimve heykel bölümlerinde okumak isteyen bu gençler üstün yeteneklerinin saptanması için ilgili yükseköğretimkurumlarına doğrudan başvuracak. Kararı rektörlerin oluşturduğu komisyonlar verecek.

OKUL BİRİNCİLERİ: Okul birincilerine üniversitelerde özel kontenjanlar var. Her programda birinciler için ek kontenjan oluyor ancak bunlar sınırlı olduğu için binlerce okul birincisi de açıkta kalıyor.

Sınavsız üniversite okumak hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.