Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımızda “SRC Belgesi nasıl alınır?” detaylı olarak anlatmıştık. SRC belgesi almak için kurslara başvurmanız gerektiğinden, kurslara başvuru sırasında sizden istenilen belgelerden ve SRC belgesi sınavından detaylarıyla bahsetmiştik. SRC belgesi almak için muafiyetlik durumu söz konusudur. Sınavsız SRC belgesi almak için 2003 yılından önce ehliyetinizi almış olmanız ve yine bu tarihten önce en az 90 günlük sigortanızın olması gerekmektedir.

Sınavsız SRC belgesi gerekli dilekçe örneği ve evrakları hazırlayarak ödemenizi gerçekleştirdikten sonra SRC belgeniz vermiş olduğunuz adrese iletilir. SRC belgesini T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı göndermektedir. Şayet sınavsız SRC belgesi almak için gerekli koşulları sağlamıyorsanız öncelikle bir SRC kursuna kayıt olmanız ve eğitimlerine katılarak sertifika almanız gerekmektedir. Daha sonra bu sertifika ile Ulaştırma Bakanlığı’na başvuruda bulunarak SRC sınavına katılmanız ve en az 60 puan almanız gerekmektedir.Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan SRC sınavında başarılı olabilmek için geçmiş yılların sorularını iyi bir şekilde analiz etmeniz ve iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekmektedir. SRC kurslarında edindiğiniz bilgileri de üzerine koyarak çok rahat bir şekilde başarı sağlayabilirsiniz. Peki sınavsız SRC belgesini kimler alabilir?

Sınavsız SRC Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

B sınıfı Ehliyet sahibi olanlar için gerekli şartlar

  • 25.02.2003 tarihi öncesi ehliyet sahibi olmak

B sınıfı ehliyet sahiplerinden istemiş olduğumuz belgeler

  • 2 adet fotoğraf
  • Kimlik ve Ehliyet fotokopisi
  • Emniyet Müdürlüğünden alınacak olan GBT güncellemesi

C – D ve E sınıfı Ehliyet sahibi olanlar için gerekli şartlar

  • 25.02.2003 tarihi öncesi ehliyet SRC 1 – 2 – 3 – 4 belgesi alabilirler
  • C – D veya E sınıfı ehliyet sahiplerinden istemiş olduğumuz belgeler
  • 2 adet fotoğraf
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi
  • Emniyet Müdürlüğünden alınacak olan GBT güncellemesi

Bu yazımızda eğitimsiz, sınavsız src belgesi için nereye başvurulur gibi alma hakkında tüm detayları verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SRC BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, src belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan src belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.