Sınavsız Geçiş Kalktı Mı?

Bilindiği üzere önceki senelerde meslek lisesi mezunu olan adaylar 2 yıllık ön lisans programlarına sınavsız geçiş sistemi ile kolaylıkla geçebiliyorlardı. Ancak bu sene ÖSYM, sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığını Resmi Gazete’de duyurdu.  Yapılan açıklamada herhangi bir geçerlilik tarihi belirtilmemiş olsa da yapılan açıklamada alınan kararın 2017 yılı için de geçerli olduğu belirtilmiştir.

Sınavsız üniversiteye geçiş uygulaması kaldırıldı ancak yerine ek puan sistemi getirildi. Ek puan sisteminin ayrıntıları henüz netleşmemiş önceden belirlenmiş bazı bölümlerin tercihinde ek puan uygulamasının gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda meslek lisesi mezunları ek puan ile tüm ön lisans bölümlerini değil mezun oldukları alanın kaynak olduğu bölümleri tercih edebilecek.  Şu anda zaten 150 puan ve üstünde puan alan öğrenciler ön lisans bölümlerini YGS puanlarıyla seçebiliyorlar. Ek puan uygulamasında da ön koşul yine 150 puan ve üstü olacaktır. Bu durumda tüm meslek lisesi öğrencilerinin ön lisans bölümlerini tercih edebilmesi için YGS’ ye akademik anlamda hazırlık yapmaları gerekecektir.Bilindiği üzere 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış olup, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.

Yapılan açıklamada sınavsız geçiş uygulamasının kaldırılmasının asıl sebebinin sektörün aradığı iş gücünü oluşturmak olduğu belirtildi. Sizlerin bu konudaki fikirlerini, sorularını ya da şikayetlerinizi yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.