Son yıllarda, iş sahalarında özel güvenlik sektörü önemli bir yer edinmiş durumda. Her geçen sene özel güvenlik sektöründeki iş imkanları ve personel istihdamı artış gösteriyor. Kişiler güvenlik görevlisi, koruma gibi meslek dallarında istihdam edilebilmek için, özel güvenlik kimlik kartı almak istiyorlar. Bu doğrultuda son yıllarda yapılan başvurular da bir hayli artmış durumda. Peki silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası almak için gerekli şartlar nelerdir? Nasıl ve nereden alınır? Tüm detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Özel güvenlik sertifikası almak için sağlamanız gereken bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartları sertifikanın silahlı veya silahsız olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • 21 yaşını doldurmuş olmak (22 yaşından gün almak)
 • Çeşitli suçlardan altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak
 • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olması gerekiyor.

Silahlı vazife yapacak hususi güvenlik görevlileri için ise 5188 sayılı Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 24’üncü maddesinde belirtildiği üzere silahlı görev yapacak hususi güvenlik görevlilerinde 6136 sayılı kanun ve bu Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelikte aranılan şartlar arandığından sıhhat Bakanlığının 2004/74 sayılı talep (a) genelgesinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda kamuya ait bir sıhhat kuruluşundan “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sıhhat raporu aldırılır.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • En az ilköğretim (8 yıllık) mezunu olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak (19 yaşından gün almış olmak)
 • Çeşitli suçlardan altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak
 • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olması gerekiyor.

Silahsız özel güvenlik görevlisi olacaklar için 5188 sayılı özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 18’inci maddesinde belirtildiği biçimde, bir hastane yahut yeterli bir sağlık kuruluşundan “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sıhhat raporu aldırılması yeterli olmaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl, Nereden Alınır?

Özel güvenlik görevlileri; kişileri, kurumları veya değerli varlıkları koruma işi ile görevlendirilmiş kimselerdir. Özel güvenlik görevlileri, iletişim, yangın, afetler, patlayıcılar, güvenlik sistemler, hukuk, silahlar, ilk yardım gibi konularda eğitim almaktadırlar. Özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişiler, ilinizde bu sertifikayı veren kuruluşlara başvuruda bulunmak durumundadır. Bu kurslarda 120 saat silahlı ve 100 saat de silahsız sertifika için eğitime tabi tutulurlar. Adaylar kurs eğitimlerinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından yılın belirli zamanlarında yapılacak olan sınava tabi tutulmaktadırlar. Bu sınav 100 soru üzerinden gerçekleştirilir. Sınavda başarısız olan adaylar tekrar eğitim kursuna devam etmeden 3 sınava daha katılabilirler. Bunun yanında uygulamalı sınav da gerçekleştirilir. Sınavı başarıyla geçen adaylar ise özel güvenlik sertifikası sahibi olmaktadırlar.

Sınavı kazananlar kimlik kartı için ikamet ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne istenilen belgelerle birlikte müracaat ederler. Kimlik kartları kişilere valilikçe gönderilir. Kimlik kartında görevlinin adı ve soyadı yanında silahlı ya da silahsız çalıştığına dair bilgi yer alır. Özel Güvenlik Sertifikası ise özel güvenlik eğitimi alınmış kurumlardan alınır. Özel güvenlik sertifikası alanlar her beş yılda bir 60 ders saatinden oluşan yenileme eğitimini almak ve yenileme sınavlarına katılmak zorundadır.

Özel Güvenlik Kursuna Katılmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • 1 Adet diploma fotokopisi
 • 4 Adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi (muhtardan)
 • Kimlik (nüfus cüzdanı) fotokopisi

Özel Güvenlik Sertifikası Fiyatları, Ücretleri Ne Kadardır?

Silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası ücretleri, kursa ve ile göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak silahlı eğitim için 600 TL, silahsız eğitim için ise 400 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. Ayrıca kurslar silahlı yenileme eğitimi için 400 TL ve silahsız yenileme eğitimi için ise 300 Tl dolaylarında fiyat talep ederler. Belirtmiş olduğumuz bu fiyatlar ortalama fiyatlardır ve kurslara uçuk rakamlar ödememeniz için yazılmıştır.

Özel güvenlik sertifikası

Bu yazımızda özel güvenlik sertifikası nasıl alınır, nereden alınır, almak için gereken başvuru şartları nelerdir, kimler özel güvenlik sertifikası alabilir, özel güvenlik sertifikası ücretleri ve özel güvenlik sertifikası hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, özel güvenlik sertifikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan özel güvenlik sertifikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.