Silah Bulundurma Ruhsatı Nedir, Ne İşe Yarar?

Evinizde veya iş yerinizde silah bulundurmak için bunun ruhsatını almanız gerekmektedir. Silah bulundurma ruhsatı, iş yerinde ve meskende yani oturduğu ikametinde bulundurma olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnsanlar sadece bu ruhsat ile bulunmuş oldukları lokasyonda silah bulundurabilirler ve herhangi bir yere götüremez yani taşıyamazlar. Taşıdıkları takdirde 6136 ateşli silahlar kanununa muhalefetten haklarında işlem yapılmaktadır. Şayet silahınızı yanınızda taşımak istiyorsanız bunun için “Silah taşıma ruhsatı” almanız gerekmektedir.

Silah bulundurma ruhsatı sahipleri silahlarını sadece poligonlara veya tamir maksatlı olması durumunda götürebilirler. Bunun için bağlı bulundukları kolluk birimlerinden yol nakil belgesi almak durumundadırlar. Peki kimler silah bulundurma ruhsatı alabilir? Silah bulundurma ruhsatı alma şartları nelerdir?Kimler Silah Bulundurma Ruhsatı Alabilir, Kimler Alamazlar?

Silah almaya engeli bulunmayan, 21 yaşını geçmiş her birey silah bulundurma ruhsatı alabilmektedir. Bu ruhsat sayesinde meskenlerde ve kendilerine ait olan iş yerlerinde silah bulundurabilirler.

Silah bulundurma ruhsatı almak için ilk şart kişinin 21 yaşını doldurmuş olması ilk şarttır. 21 yaşını doldurmamış kimseler silah taşıma ruhsatı alamazlar. Bu tabanca almak için geçerli bir faktördür. Yivsiz av tüfeği almak için 18 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir. Bunun dışında 6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefetten ceza alan kimseler yani bulundurma ruhsatını bulunduğu konumdan başka bir yere götüren bir kişi veya silah ruhsatının süresi geçtiği halde yenilemeyen bir kişi veya belli özelliklerden dolayı silah taşıma ruhsatı alıp, bu niteliği kaybettikten sonra 6 ay içerisinde resmi kurumlara bildirmeyen kişiler silah ruhsatı alamazlar. Ayrıca uyuşturucu madde kullanan kişiler, psikolojik, nörolojik ve fizyolojik olarak silah almaya engel hali bulunan kişiler silah ruhsatı alamazlar.  Peki silah bulundurma ruhsatı almak için gereken belgeler / evraklar nelerdir?

Silah Bulundurma Ruhsatı Almak İçin Gerekli Evraklar / Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı aslı.
 • Dilekçe, ( İndirmek İçin TIKLAYIN )
 • Silah ruhsatı istek formu,
 • Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet fotoğraf,
 • Parmak izi belgesi,
 • Yarım kapaklı karton dosya,
 • Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu,(Devlet veya Üniversite hastanelerinden)
 • Harç Makbuzu ( müracaat esnasında yatırılacaktır.)
 • 1000 TL. üzerinde adına borcu olmadığına dair ilgili vergi dairesinin yazısı.

Yukarıda meskene yani oturmuş olduğu, ikametgahının bulunduğu adrese silah bulundurma ruhsatı almak için gerekli evraklar verilmiştir. İş yerine silah bulundurma ruhsatı almak için bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelerin de başvuru esnasında verilmesi zorunludur.

 • İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı fotokopisi ( noter tasdikli olmak zorunda)
 • Mükellefiyetini gösteren vergi dairesi yazısı
 • İş yeri ortaklık veya şirkete ait ise yönetimin buna ilişkin şirket karar defterine yazılmış kararı ve muvafakat yazısı

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah bulundurma ruhsatı almasına herhangi bir engeli bulunmayan kişiler, yukarıda vermiş olduğumuz belgeleri toplayarak emniyet müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Akabinde başvurunuza ilişkin belgeler kontrol edilecek ve herhangi bir sorun bulunmaması durumunda da parmak iziniz alınarak silah bulundurma ruhsatınız düzenlenmeye başlanacaktır.

Şayet yapılan başvurular olumlu sonuçlanırsa valinin onayı ile başvuru sahibine silah satın alma belgesi verilecektir. Silah satın alma belgesi ile beraber MKEK’den silahınızı seçerek satın alabilirsiniz. Alınan tabanca satın alınmasının akabinde 30 gün içinde ruhsata işletilmelidir.

Silah Bulundurma Ruhsatı Kaç Günde Çıkar :  Şayet başvurunuz olumlu sonuçlanmış ve silah bulundurma ruhsatı almanıza herhangi bir engel durum olmadığı saptanmışsa birkaç gün içerisinde silah bulundurma ruhsatınız çıkacaktır.

Silah Bulundurma Ruhsatı Ücreti Ne Kadar : Müracaat esnasında ödemeniz gereken harç ücreti 1.285,05 TL olarak belirlenmiştir.

Bu yazımızda silah bulundurma ruhsatı nasıl alınır, fiyatı ne kadardır, kaç günde çıkar, gerekli belgeler nelerdir, başvurusu, silah bulundurma ruhsatını herkes alabilir mi, kimler alamaz, nereye nasıl başvurulur, kanunu, kuralları gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

AYRICARUHSATSIZ SİLAH TAŞIMANIN CEZASI NEDİRÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN


DİĞER SİLAH BULUNDURMA RUHSATI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, silah bulundurma ruhsatı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan silah bulundurma ruhsatı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.