Dün ülkemiz adına Milli Güvenlik Kurumu ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından çok önemli kararlar alındı. Buna göre 3 ay süre ile OHAL yani Olağanüstü Hal ilan edilmesine kararlaştırıldı. Karar bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan basın açıklamasında duyuruldu. Ayrıca durumun Sıkıyönetim ilanı olmadığının da bizzat altı çizildi. Sıkıyönetim ve OHAL oldukça karıştırılan iki kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki sıkıyönetim ve olağanüstü hal arasında ne gibi farklar bulunmaktadır?

Sıkıyönetim ve Olağanüstü Hal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Olağanüstü Hal durumunda mevcut şartlar Sıkıyönetim ilanına nazaran çok daha hafiftir ve yönetim kamu yetkilerine verilmektedir. OHAL durumunda doğabilecek tüm tehlikelere karşı yetkiler il valiliklerine verilmektedir ve OHAL ilan edilen bölgede sokağa çıkma yasağı, yayın yasağı gibi tedbirler alınabilir. Olağanüstü hal durumunda sıkıyönetim mahkemeleri bulunmamaktadır.



Sıkıyönetim ilanı ise tamamen devletin kontrolünün askeriyenin eline geçmesiyle olmaktadır. Askeriye darbe yapar ve sonucunda da sıkıyönetim hali ilan edilir. Sıkıyönetim halinde devletin bütün kurum ve kuruluşları askeriyenin kontrolü altına geçer ve askeriyenin vermiş olduğu kararlar uygulanır.

Sıkıyönetim Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN

Olağanüstü Hal Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN


DİĞER OHAL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ohal konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ohal duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.