Sigortalı çalışan olarak en önemli haklardan biri de sağlık yardımlarından yararlanabilme hakkıdır. İşe girdiğinizde sigortalı gösterildiğiniz zaman bu hakka direkt olarak sahip olursunuz ancak sağlık yardımlarından yararlanabilmek için bazı prosedürler geçerlidir. Bu prosedürlerden kısaca bahsederek aklınıza takılan soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sigortalı olduğum halde hastanede muayene olamıyorum, nedeni ne olabilir?

Sigortalı bir işte çalıştığınız ve primleriniz ödeniyor olsa bile hastanelerde sağlık yardımlarından yararlanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Eğer sigortanız hastanede gözükmüyorsa en temel nedenlerinden biri işe yeni giriş yapmış olmanız ve prim ödemelerinizin yeni başlamış olması olabilir.Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmek için 30 günlük priminizin ödenmiş olması gerekir. Eğer işe yeni giriş yaptıysanız ve 30 günlük primlerinizin ödemesi yapılmadıysa sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanamazsınız. 30 günlük sürenin dolmasını ve prim ödemelerinizin yapılmasını beklemeniz gerekir.

İşe yeni girmiş olsanız bile eğer daha önceden çalışıyorsanız ve yine primleriniz düzenli ödüyorsanız da bu hizmetten yararlanma şansınız olacaktır. Bu sistem hastaneye başvuru yapmış olduğunuz tarih baz alınarak geriye doğru 1 yıl içinde ödenmiş 30 günlük primleri kabul etmektedir.

İşe yeni giriş yapmadığım halde sigortam hastanede gözükmüyor, neden?

Hali hazırda çalışıyor olduğunuz ve 30 günlük prim ödeme kotasını aşmış olduğunuz halde hastanede sigorta kaydınız görünmüyorsa sebebi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sigortanızın aktive edilmemiş olması olabilir. Bu sorunu yeni atama almış devlet memurları yaşayabilmektedir. Sorunu çözmek için SGK’ya başvurarak sağlık sigortanızı aktive ettirebilirsiniz.

Bir başka sebep ise işten istirahat alma durumu olabilir. Eğer herhangi bir hastalık ya da çalışma engeli sebebiyle istirahat aldıysanız, çalıştığınız iş yerinden SGK çıkışı yapılmış olabilir. Bu sorunu SGK Müdürlüklerine başvurup sigortanızı yeniden aktive ettirerek çözebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.