Ülkemizde bir çok işveren çalışanlarının sigortasını ödemiyor. Çalışanlar bu durumu bazen çok geç farkederek zarara girebiliyorlar. Böyle durumlarla karşılaşmamak sigortanızın zamanında yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için aşağıda bahsettiğim sigortam ödeniyor mu sorgulama yollarından bir tanesi ile düzenli olarak kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yalnızca bir kaç dakikanızı ayırarak gerçekleştireceğiniz sigorta sorgulama ile sigortam zamanında yatıyor mu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SİGORTAM YATIYOR MU? NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Ülkemizde işverenler tarafından çıkarılan 15 gün, 1 ay gibi deneme süresi mantığı öncelikle tamamen yanlış ve kanunen yasak bir uygulamadır. Bu süre zarfında sigortanızı yatırmayan işverenlere karşı hukuki olarak kesinlikle hakkınızı aramalısınız.  Sigortam yatıyor mu öğrenmek için ise 3 farklı yol mevcut.1) ALO 170 SGK HATTI İLE SİGORTANIZ YATIYOR MU ÖĞRENİN

Alo 170 Sosyal Güvenlik Kurumu bilgi ve işlem hattı 2010 yılında hizmete girdi. Ücretli bir sistem olan ve aradığınızda bakiye isteyen bu telefonu arayarak sigortam yatıyor mu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir, şayet yatmıyor ise şikayette bulunabilirsiniz.

2) E-DEVLET ŞİFRESİ İLE SİGORTA DURUMUNUZU SORGULAYIN

Devlet kapısı üzerinden gerçekleştireceğimiz sigortam yatıyor mu sorgulama işlemi için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi nasıl alınır daha önceki yazımızda bilgilendirmiştik. Bu yazımızı okuyarak e-devlet kapısına giriş yapabilir ve sigortam yatıyor mu sorgulayabilirsiniz .  BURADANturkiye.gov.tr ” e-devlet kapısına giriş yapıyorsunuz. Daha sonra hizmet dökümü yada sigorta sorgulama araçlarını kullanarak sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

3 ) TC KİMLİK NUMARANIZ İLE SİGORTA BİLGİLERİNİZİ GÖRÜNTÜLEYİN

TC kimlik bilgilerinizi kullanarak aşağıdaki araç sayesine kısa bir süre içerisinde sigorta geçmişinizi öğrenebilirsiniz. Bu işlem için sizden ilk olarak uyruğunuzu sormaktalar. Daha sonra şifresiz olarak sadece TC kimlik bilgileriniz ile sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz.  Uunutmamanız gereken bir diğer önemli nokta ise kontrol işleminizi ay sonunda yapmanız. Çünkü sistemde hemen gözükmeyeceği için ay sonunda yapacağınız sorgulama işlemi sayesine daha verimli ve doğru sonuçlar alabilirsiniz

GÜNCELLEME

Önceden SGK resmi internet sitesi sayesinde sigortam yatıyor mu öğrenebiliyorduk. Ancak bu uygulamayı artık kullanamıyoruz. Online sorgulama sistemlerini birer birer E-Devlet bünyesine alan yetkililer sigorta sorgulama işlemini de bu kapsama dahil ettiler. Artık sigortanızın yatıp yatmadığını öğrenmek için E-Devlet Kapısını yada Alo 170 hattını kullanmak durumundayız.

SSK-SGK sigortam düzenli olarak yatıyor mu sorgulama öğrenme işlemini yukarıda anlattığım yollardan herhangi birisini yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Şayet sigortanız yatmıyor ise sigortam yatmıyor şikayet konumuzu kullanarak işvereninizi şikayet edebilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Şayet herhangi bir sorun yaşarsanız aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilir devlette.com sosyal güvenlik konularında uzman arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu yazımızda sigortam aktif mi, sigortam yatıyor mu, sigortam var mı yok mu nasıl öğrenirim,  sigortam başladı mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden rahatlıkla dile getirebilirsiniz.


DİĞER SİGORTA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sigorta konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sigorta duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.