Bazı durumlar hariç, çalışmakta olan her kişinin sigortalı olma durumu bulunmaktadır. Bu durum 5510 sayılı kanunda detaylı olarak işlenmiştir. Bu duruma uymayan kişilere ise idari para cezası uygulanmaktadır. Ancak ülkemizde sigortasız olarak çalıştırılan, sigorta yapılacağı belirtilerek yapılmayan veya eksik ücret üzerinden sigorta yapılan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Çalışanlar olarak görevimiz sigorta sorgulama yaparak sigortam zamanında yatıyor mu öğrenmektir. Şayet bunun kontrolünü gerçekleştirmezsek sigorta yönünden haklarınız zarara uğrayabilir. Ayrıca sigortanızın eksik yatırılması ve yatırılmaması gibi sebeplerin haklı fesih sebeplerinden bir tanesi olduğunu unutmayın. Şayet iş veren sigortanızı yatırmıyorsa haklı fesih göstererek işten çıkabilirsiniz. Peki sigortam aktif mi nasıl öğrenebilirsiniz?

Sigortam yatıyor mu, nasıl öğrenebilirim?

Ülkemizde ne yazık ki kanunları hiçe sayan çok sayıda işveren bulunmaktadır. Bu işverenler ya çalışanlarının sigortalarını eksik yatırıyor ya da hiç yatırmıyor. Bunun dışında işe ilk girişte deneme süresi adı altında belirtilen süreler yasal değildir. İşverenler şu kadar deneme süren var bu süreçte sigorta yapmam şeklinde söylemlerde bulunuyorlar. Halbuki sigortanız işe ilk girdiğiniz gün yapılmak durumundadır. Buna da dikkat ederek hak kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Bu doğrultuda düzenli olarak çeşitli zamanlarda sigortam hala devam ediyor mu sorgulamaları gerekmektedir. Peki ama nasıl? Sigortam yatıyor mu öğrenmek için 3 farklı yol bulunmaktadır.Alo 170 SGK hattı ile sigortanız yatıyor mu anında öğrenin

Alo 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2010 yılında faaliyetlerine başlamış olan bir iletişim kanalıdır. Bu kanalda çalışanların sosyal hakları, iş kanunu ve diğer yasal prosedürler hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Tabi buradan öğrenebileceğimiz durumlardan bir tanesi de sigortam yatıyor mu sorusudur. Alo 170’i telefon numarasını arayarak, sigortanızın hangi tarihte aktif olduğunu, ne kadar süre yatırıldığını, halen yatırılıp yatırılmadığını, sigortanızın hangi ücret tutarından yatırıldığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sigortam hala devam ediyor mu öğrenmek için 170’i tuşlamanız ve sigorta durumunuzu sormanız yeterlidir. Bu sigortam iptal olmuş mu öğrenmenin en kolay yoludur.

Yalnız sigortam yatıyor mu sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Alo 170 ücretli bir servistir. Her ne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir proje olsa da ücretsiz değildir. Ortalama olarak 6 dakikalık bir konuşma süresinde 3.5 TL gibi bir ücretle karşılaşırsınız. Ay sonunda faturanızda sürpriz yaşamamanız için bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Sigortam düzenli ödeniyor mu nasıl öğrenirim diyorsanız ücretsiz ve oldukça basit bir yöntem daha bulunmaktadır.

Sigortam yatıyor mu, yatmıyor mu?

E-Devlet ile sigorta durumunuzu sorgulayın

Ücretsiz olarak sigortam ödeniyor mu öğrenmek istiyorum diyorsanız bunun kuşkusuz en kolay yolu E-Devlet Kapısı’dır. E-Devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli bir şekilde vatandaşlara aktarılması için çalışan web tabanlı bir sistemdir. Artık çok sayıda hizmeti online olarak E-Devlet üzerinden sorgulayabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de sigortam toplam kaç gün yatmış yani sigortam yatıyor mu sorgulama hizmetidir. Peki sigortalılık durumunuz E-Devlet üzerinden nasıl öğrenilir?

Sigortam yatıyor mu, yatmıyor mu sorgulamak için öncelikle E-Devlet sitesine giriş yapmalısınız. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gittikten sonra sisteme E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaralarınız ile kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Şayet halen bir E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden birkaç dakikalık bir işlem sonunda kolay bir şekilde alabilirsiniz.  Daha sonra arama kısmına hizmet dökümü yazarak ya da https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu sayfasına giriş yaparak sigorta bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bu sayfada sigortanızın hangi tutar üzerinden yatırıldığını, işe giriş çıkışınızın yapılıp yapılmadığını, sigortam ne zaman başladı, hangi meslek üzerinden sigortanızın yapıldığını ve daha birçok bilgiyi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sigortam aktif mi, başladı mı, girişim yapıldı mı?

Yeni bir işe başladığınızda işveren sigortanızı yaptırmak yani işe giriş bildirgenizi vermek durumundadır. Sigorta primleriniz ise çalışmış olduğunuz ayı takip eden ayda aylık prim hizmet belgesi yatırılır. Sigortanızın başlayıp başlamadığınız Alo 170 üzerinden aynı gün öğrenebilirsiniz. Fakat E-Devlet üzerinden sorgulama yapıyorsanız bir sonraki ayın 23’ünü beklemek durumundasınız.

Sigortam devam ediyor mu, yatırılıyor mu?

GÜNCELLEME

Önceden SGK resmi internet sitesi sayesinde sigortam yatıyor mu öğrenebiliyorduk. Ancak bu uygulamayı artık kullanamıyoruz. Online sorgulama sistemlerini birer birer E-Devlet bünyesine alan yetkililer sigorta sorgulama işlemini de bu kapsama dahil ettiler. Artık sigortanızın yatıp yatmadığını öğrenmek için E-Devlet Kapısını yada Alo 170 hattını kullanmak durumundayız.

SSK-SGK sigortam düzenli olarak yatıyor mu sorgulama öğrenme işlemini yukarıda anlattığım yollardan herhangi birisini yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Şayet sigortanız yatmıyor ise sigortam yatmıyor şikayet konumuzu kullanarak işvereninizi şikayet edebilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Şayet herhangi bir sorun yaşarsanız aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilir devlette.com sosyal güvenlik konularında uzman arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu yazımızda sigortam gözüküyor mu, düzenli ödeniyor mu, durduruldu mu, düzenli yatıyor mu, devam ediyor mu, kaç liradan yatıyor, ödenmiş mi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden rahatlıkla dile getirebilirsiniz.


DİĞER SİGORTA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sigorta konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sigorta duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.