İşverenlerin daha az vergi ve sigorta primi ödemek amacıyla çalışanlarının maaşlarını olduğundan daha az göstererek bordrolaması sorunu ne yazık ki Türkiye’de çalışanların en büyük sorunlarından biridir. Sözleşme ya da bordro üzerinde belirtilen ücretler bazen gerçeği yansıtmamaktadır. Sizin de sigortanız aldığınız maaştan yatmıyor olabilir ve bu sebeple mağdur oluyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sigortanız eksik yatıyorsa bunu nasıl öğrenebilirsiniz ve bu konu hakkında neler yapabilirsiniz detaylıca anlattık.

Sigortamın eksik yatıp yatmadığını nasıl, nereden öğrenebilirim?

Sigortanız düşük yatıyor ya da asgari ücretten yatıyor ve tam yatmıyor olabilir. Siz bu usulsüzlüğün farkında bile olmayabilirsiniz. Sigortanızın aldığınız maaş üzerinden yatıp yatmadığı öğrenmek ise oldukça kolaydır. E-devlet üzerinden sigorta dökümünüzü görüntüleyerek hangi iş yerinde ne kadar maaşla çalıştığınızı öğrenebilirsiniz. Bu şekilde eğer bir usulsüzlük yapılıyorsa haberiniz olmuş olur. Sigortanızın eksik yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için Hizmet Dökümü Sorgulama sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.Sigortanın eksik yatmasının işçiye maliyeti nedir?

Öncelikle zaten kanunen bir suç işlenmekte olduğunu hatırlatma fayda var. Bordroda düşük ücretten gösterilmesi, işçinin emeklilik dönemi geldiğinde alacağı emekli maaşını doğrudan ve olumsuz olarak etkileyecektir. Bu usulsüzlük aynı zamanda işçi işsiz kaldığında alacağı İşsizlik Maaşını ve sigortasını da doğrudan ve olumsuz olarak etkilemektedir. Düşük gösterilen maaşlar kıdem ve ihbar tazminatlarını da etkileyecektir. Sigortanın aldığınız maaştan yatmaması her zaman işçinin aleyhine olan bir usulsüzlüktür.

Sigortam eksik yatıyor, ne yapmalıyım?

Sigortanız aldığınız maaş üzerinden değil de asgari ücretten yatıyorsa, öncelikle yapabileceklerinizin başında işvereninize noter yoluyla bir ihtarname ile mağduriyetinizi belirtmeniz gelecektir. Bu ihtarname ile hakkınız olan sigorta primlerinin yatırılmasını talep edebilir, aksi halde ise yasal yollara başvuracağınızı bildirebilirsiniz.

Eğer ki işveren ihtarnameniz sonrasında haklarınızı vermezse, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilir, İş Mahkemesi yoluyla ise dava açabilirsiniz. Bu noktada 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Destek Hattı’ndan yardım alabilirsiniz. SGK ve Bölge Çalışma Müdürlüğü şikayetiniz sonrasında gerekli denetimleri yapacaktır. Denetimler sonrasında ise hileli maaş tespit edildiği takdirde işveren cezalarla karşılaşabilir ve tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Dava açmak yerine sadece şikayette bulunmak ve işten ayrılmamak da bir seçenektir ancak bu durumda iş veren tarafından işten çıkarılabilirsiniz. İşten çıkarılmanız durumunda ise İşe İade davası açmanız da mümkündür.

Maaşı asgari ücretten göstermenin cezası nedir?

İşveren için oldukça yüklü miktarlarda para cezası ve tazminatlara yol açabilecek olan bir usulsüzlük olan hileli maaş tespit edildiği takdirde SGK’nın uygulamalarına tabii olur. SGK’nın 2019’da yaptığı düzenlemelerle birlikte yüksek maaşla çalışan işçinin maaşını eksik bildirmenin cezası şu şekilde hesaplanmaktadır:

Aylık asgari ücretin onda birinden az, iki katından fazla olmamak üzere tespit edilen prime esas kazanç tutarında olacaktır. Örnek vermek gerekirse 4000 TL maaş alan işçinin sigortası asgari ücretten bildiriliyorsa;

İdari Para Cezası: 4.000 TL – 2.558,4 TL= 1.441,6 TL şeklinde hesaplanır.

Bu yazımızda sigortamı asgari ücretten gösteriyorlar, sigortam asgari ücretten yatıyor ne yapmalıyım, sigortam asgari ücretten mi yatıyor konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.