Ülkemizde milyonlarca öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve öğrenim kredisi olanaklarından faydalanarak öğrenciliklerine devam ediyorlar. Ancak her ne kadar her sene burs ve öğrenim kredisi miktarlarına zam yapılsa da günümüz şartlarında yaşam koşulları düşünüldüğünde bu verilen ödenekler öğrencilerin geçinmesi için yetersiz kalabiliyor. Öğrenciler bu durumlarda geçimlerini sağlayabilmek için part time ya da full time işlere girerek çalışmaya başlıyorlar. Ancak bu durumda almış oldukları KYK bursu ya da öğrenim kredisi sigortalı bir işe girince kesilir mi merak ediyorlar. KYK bursu alırken sigortalı olarak çalışırsanız neler olur gelin beraber inceleyelim.

KYK Bursu Sigortalı İşe Girince Kesilir Mi?

Öncelikle KYK bursu nedir bu kavramı irdeleyelim. Başbakanlık Bursu, Başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerine eğitim süreleri boyunca verilen karşılıksız burslardan birisidir. Üniversite adaylarını maddi açıdan rahat bir nefes aldıracak Başbakanlık Bursu özellikle geri ödememesi olmaması nedeniyle oldukça fazla tercih edilen burslar arasında yer alıyor.  Peki başvurunuzu yaptınız ve burs almanıza herhangi bir engel teşkil etmediğiniz anlaşıldı ve bursunuz bağlandı. Bunun akabinde hangi durumlarda bursunuzun kesilme ihtimali var?  • Başarısız olması,
  • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
  • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
  • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
  • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
  • Öğretim kurumunun kapatılması,
  • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
  • Kesin hükümle mahkum olması hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

Bizim ihtiyacımız olan ve detaylı inceleyeceğimiz madde yukarıda koyu olarak gösterilmiş “Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması” maddesidir.Bu madde en az asgari ücret tutarında maaş alarak sürekli bir işte çalışmanız durumunda bursunuzun kesileceğini göstermektedir. Ancak burada açık bir sorun göze çarpmaktadır. Birinci maddede yani en az asgari ücret alarak çalışma maddesi açık ve nettir. Ancak ikinci madde olan  sürekli bir işte çalışma kavramı neye göre belirlendiği açıklanmamıştır.  İş kanunumuz ve ilgili yönetmeliklerde kısmi çalışmaya bakacak olursak 4857 sayılı İş Yasasının 13 üncü maddesinde kısmi çalışmanın tarifi yapılmıştır. Bu yasaya göre, “işçinin normal çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda” sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesidir. İş Kanununa ilişkin çalışma süreleri yönetmeliğinin 6. maddesinde “İş yerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma” olarak tarif edilmiştir. Dolayısıyla kısmi süreli çalışmada, haftalık toplam çalışma süresi tam süreli çalışmanın üçte ikisinden daha az olmalı denilmektedir.

Yine aynı şekilde öğrenim kredisi olarak verilen geri ödemeli bursun da kesilme sebepleri yukarıda saymış olduğumuz maddelerin aynısıdır. Bu sebepten dolayı çalışırsam öğrenim kredisi kesilir mi sorusuna yukarıdaki şekilde cevap verebiliriz.  Sigortalı işte çalışınca bursum kesilir mi konusu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu merkez şubesini arayarak konu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ADRES : Eskişehir Yolu Söğütözü Mah. 2176 Sok. No:25 Çankaya/ANKARA
TEL : 0 312 551 60 00(10 Hat)
0 312 551 60 01(10 Hat)
FAX : 0 312 551 65 73

Veya KYK merkezi numarası olan 444 19 61 telefon numarasını arayabilirsiniz.


DİĞER KYK BURSU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kyk bursu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kyk bursu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.