2023 Sigara Cezaları

Park, bahçe, alışveriş merkezi önü, ibadethane bahçesi, resmi dairede, devlet dairesinde, arabada, okulda, fabrikalarda, hastanede, kapalı mekanda, ofiste, iş yerinde, feribotta, havaalanında, otobüste, yürüyüş alanları, çocuk parkları, kapalı mekanlarda ve çarşı gibi çeşitli açık alanlarda sigara içmek uzun süredir yasaktır. Bu kurala uymayan kimselere ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Yapılan son zamlar ile beraber sigara içmenin cezası da arttırıldı. Peki sigara içmenin cezası ne kadar?

Kapalı Alanda Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, sigara cezaları arttırıldı. Buna göre sigaraya benzeyen sakız ve şeker üreten kimselere 149 bin lira, televizyonda ve internette sigara satana 183 bin lira ceza kesilecek. Ayrıca kapalı alanda sigara içmenin cezası da 188 TL olarak belirlendi. Sigara içilebilir alanlar için standartlara uygun havalandırma tertibatı kullanılacak bölümlere 18 yaşından küçüklerin girmesi ise yasak. Bu kuralların yerine getirilmemesi 1486 TL ile 7453 TL ceza uygulanacak.  İşte sigara cezalarının madde madde tamamı.  • Kapalı alanda sigara içme cezası: 188 TL
  • Uyarı yazısı asmama cezası: 1.833 TL
  • Sigara içilmesine izin veren işletmeye 1.486 TL ile 7.453 TL arasında ceza yaptırımları
  • 18 yaşından küçüklere sigara satmanın cezası: 6 aydan 1 yıla kadar hapis olarak belirlenir.

Sigara İçme Cezası Nereye, Nasıl Ödenir?

Sigara içme cezası, idari para cezası olarak kabul görmektedir. Devletin idari kurumları tarafından verilen her para cezası idari para cezasıdır.  Sigara içme cezası mal müdürlüklerine ödenmektedir. Örneğin Şişli’de sigara içen ve ceza yazılan bir kişi bu cezayı Şişli Mal Müdürlüğüne ödenebilir. Sigara içme cezası bilinenin aksine vergi dairelerine ödenmemektedir. Mal Müdürlükleri, kaymakamlık bünyesindedir.  Peki sigara içme cezasına nasıl itiraz edilir?

Sigara İçme Cezasına İtiraz

Şayet kesilmiş olan cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız, bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. İtiraz süresi, sigara içme para cezasının verildiği günden başlamak üzere 15 gündür. Sigara içme idari para cezası itiraz dilekçesinde, ceza tutanağı bilgileri, sigara içme para cezasına esas teşkil eden olgular, itirazı temellendirecek her türlü delil veya bilgi dilekçeye eklenmelidir. İtirazı incelemeye yetkili Sulh Ceza Hakimliği, itirazı haklı bulursa idari para cezasını iptal eder.

Sigara İçme Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Sigara içme cezası belirtilen süreler içerisinde ödenmemesi halinde 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil edilir. Şayet cezanın kesinleşmesinin ardından ödeme işlemleri gerçekleştirilmezse faiz işlemeye başlar. Sonuç olarak, idari para cezasının ödenmemesi durumunda idari para cezası hapis cezasına çevrilmez, idari para cezası içeren kararın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilmediği takdirde karar kesinleşir. Kararın kesinleşmesiyle birlikte de ilgili kurum İcra Müdürlükleri aracılığıyla icra ve haciz işlemlerine başlar. Ayrıca idari para cezası, kabahat niteliğindeki suçlardan dolayı verildiğinden adli sicil kaydına (sabıka kaydına) işlenmez. Adli sicil kaydı yalnızca işlenen bir suç karşılığında mahkemelerce verilen kesinleşmiş cezalar için tutulmaktadır.

Yasak Yerlerde Sigara İçenleri Nasıl İhbar Edebiliriz?

Vatandaşlarımız kanun kapsamında sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde sigara içildiği durumu ile karşılaşırlarsa bu durumu şikayet edebilirler. Şikayetlerinizi Alo 184 Sabim, Alo 155 Polis İmdat, Alo 156 Jandarma telefonlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Araçta Sigara İçmek Yasak Mı, Cezası Var Mı?

Araçlarda sürücü koltuklarında oturan kişilerin sigara içmeleri trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü için yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayan kişilere ise kapalı alanda sigara içme cezası kapsamında idari para cezası uygulanmaktadır.

Bu yazımızda sigara içmenin cezası ne kadardır, kaç paradır, sigara içmenin cezası nasıl uygulanır detaylı olarak anlattık. 2023 sigara içme cezaları hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SİGARA CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sigara cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sigara cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.