Şiddete Uğrayan Kadın Ne Yapmalı?

Toplumumuzdaki en büyük sorunlardan biri olan aile içi şiddet söz konusu olduğunda şiddete uğrayan kadın ne yapmalı, nereye başvurmalı biliyor muyuz? Ne yazık ki bu sorunun cevabı hayır.

Her geçen gün bir yenisini öğrendiğimiz kadına şiddet olayları, birçok kadının hayatına mal olmaktadır. Bu yüzden sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları ve toplum destek birimleri, çeşitli merkezler kurarak, bu soruna yardım etmeye çalışmaktadır.Kadına şiddet, küçük yaşlardan başlayıp, evlilik sonrası da sürebilen bir travmadır. Ülkemizde her iki kadından biri şiddete uğruyor. Üstelik bu oranlarda kullanılan silahların yüzde 80’i tabanca. Yani her isteyen kolayca bir silah satın alarak, herhangi birini öldürebiliyor.

Kadına şiddet konusunda yetersiz kalan kamu spotları ve çalışmalara ek olarak İnternet portallarında da kadınları bilinçlendirmek için çeşitli yayınların yapılması şart. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapmak için, şiddete uğrayan kadın için bir rehber hazırladık.

Hangi Durumlar Kadına Şiddet Örneğidir?

Bilinçsizlik ne yazık ki birçok şiddet olayının üstünün örtülmesine neden oluyor. Bu yüzden öncelikle hangi durumların şiddet başlığı altında incelenmesi gerektiği konusuna açıklık getirmek isteriz.

Her 100 kadından 42’sinin şiddet gördüğü ülkemizde aslında bu istatistiğin büyük bir kısmının fiziksel şiddet olduğu bilinmektedir. Şiddetin her türlüsü cezalandırılması gereken bir konu olduğu için öncelikle hangi tür şiddete uğradığınızı bilmeniz gerekir.

Fiziksel Şiddet: Ölümle sonuçlanabilen fiziksel şiddet, birçok alt başlığa ayrılabilen bir durumdur. Çünkü başta töreler olmak üzere kadının giydiği kıyafetten tercih ettiği ilişki türüne kadar birçok bahane, şiddet için yeterli olabilir. Bu kapsamda;

  • Kadının ailenin tercih ettiği kişiyle evlenmemesi,
  • Evlilik dışı ilişkisi olması,
  • İstediği kıyafeti giyinmesi,
  • Okula gitmek istemesi,
  • Evlilik dışı hamile kalması,
  • Boşanmak istemesi,
  • Bakire olmaması,
  • Konuştuğu insanlar,
  • Gittiği yerler gibi birçok bahane kadına şiddetle sonuçlanır.

Bu durumda şiddete uğrayan kadın ne yapmalı ve nereye başvurmalı? En yakın sivil toplum örgütüne ulaşma imkanı yoksa ALO 183 aranarak, durum hakkında bilgi verilir ve en kısa sürede kadın ve varsa çocuklar koruma altına alınır. Öncelikle bir hastaneye gidip darp raporu almanız, daha sonra da ALO 183 aranmalıdır. Bunun yanında kadın sığınma evlerine de başvuru yapabilirsiniz.

Psikolojik Şiddet: Genelde en görmezden gelinen ve en tehlikeli şiddet türlerinden olan psikolojik şiddet, bağırmak, küfür etmek, hakaret etmek ve baskı yapmak gibi birçok durum genelde kıskançlık ve aşağılık kompleksi nedeniyle ortaya çıkar. Kişinin travmatik durumlarla karşılaşmasına neden olan psikolojik şiddet de cinayetle sonuçlanabilir.

Ekonomik Şiddet: Ekonomik şiddet, çalışma hayatına başlayan kadının baba ve kocası tarafından kazancının elinden alınması, maddi olarak sömürülmesi ya da maddi kaynaklar ve imkanlardan yoksun bırakılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden tek seferlik değil süreklilik kazanmış bu durum ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir.


DİĞER KADINA ŞİDDET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kadına şiddet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kadına şiddet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.