2017 Sicil Affı Yasası Detayları

Sicil affı en son 2009 senesinde çıkarılmıştı. O zamandan bu yana bankalara kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişi sayısında, çeşitli ekonomik verilerin de etkisiyle bir hayli artış oldu. Vatandaşlar uzun zamandır bir sicil affı beklentisi ise yetkililerin bu konuda çalışma yapmalarını istiyorlardı. Nihayet yeni bir sicil affı yasasının çalışmalarına başlandı ve dün torba yasa ile yasa tasarısı meclise getirildi. TBMM’de yapılan oylamanın ardından sicil affı yasallaştı. Sicil affı yasası Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra vatandaşlar yararlanmaya başlayabilecekler.

Borçlarını herhangi bir sebeple ödemeyen ve kara listeye giren vatandaşların sicil affı ise bu sorunlu sicilleri temizlenmiş olacak. Uzmanlar tarafından açıklanan verilere göre çıkarılmış olan aftan 12 milyon 500 bin kişinin faydalanabileceği açıklandı.  Yapılan aftan yararlananların 1 buçuk milyonunu ise esnafların oluşturması bekleniyor. Kişiler bu sayede yeni iş yeri açabilecek, yeniden kredi ve kredi kartı kullanabilecek ve bankalar ile çeşitli finans kuruluşları ile yaşadıkları sorunları tamamen ortadan kaldırabilecekler. Peki sicil affından kimler yararlanabilecek?Sicil Affı Meclisten Geçti Mi? Yasalaştı Mı?

Sicil affı dün itibariyle mecliste onaylandı. 18.01.2017 Tarihi ile Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclisten kabul edilerek sicil affı ile kara listeden silinme yasalaştı.

Sicil Affı Resmi Gazete’de Yayınlandı Mı?

Sicil affı yasasının meclisten geçmesinin ardından yasanın Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor. Çünkü yasa Resmi Gazetede yayınlanmadan kimse yasadan yararlanmaya başlayamaz. Birkaç gün içinde de yasanın Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor. NOT : Sicil affı yasası, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Çıkarılan sicil affı düzenlemesi, mevcut durumda bankalara veya çeşitli finans kurumlarına borçlu olan  ve bunu ödeyemeyen her bireyi kapsıyor. Ancak sicil affından yararlanma aşamasında uymanız gereken bazı hususlar var. Buna göre;

  • Sicil affı düzenlemesi Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra, 6 ay içinde mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının tamamını ödemeniz gerekiyor. Aksi halde sicil kaydınız temizlenmeyecek.
  • Yine Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra borçlarının tamamını ödeyemeyecek olan kişiler için bir istisna belirtilmiş. Buna göre borçlarının tamamını ödeyemiyorsanız, borçların tamamına yapılandırma yapmanız gerekecek. Yine borçlarının tamamını taksitlendiren yani yapılandıran kişiler de sicil affı yasasından faydalanabilecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanamaz?

Yukarıda vermiş olduğumuz sicil affı kimleri kapsıyor konusunda maddelerin açıklamasını ise şu şekilde yapabiliriz. Yapılan açıklamada kullanılan nakdi ve gayri nakdi kredilerin, anapara, faiz veya ferilerine ait ödemelerini çeşitli sebeplerle aksatmış olan gerçek ve tüzel kişilerin, ticareti faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, senet,  kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödememeleri sebebiyle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından kara listeye alınan kişiler söz konusu düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından 6 ay içerisinde borçlarının tamamını ödemesi veya borçlarının tamamını yapılandırması durumunda sicil affı temizlenecek. Yani sicil affından bahsettiğimiz şekilde başvuru yapan her birey yararlanabilecek.

Yeni sicil kaydı affı

Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak Mı?

Sicil affından faydalanmak için başvuru yapan ve borçlarının tamamını ödeyen veya taksitlendiren kişiler kara listeden çıkarılacak. Bu sayede de kredi notları ani bir yükselişe geçecektir. Şayet yapılandırma sonucunda tüm borçlarınızdan kurtulursanız da temiz bir sicil ve yüksek bir kredi notu ile yeniden yüksek miktarlarda kredi çekebilir ve kredi kartı alabilirsiniz.

Siciller Ne Zaman Temizlenecek?

Sicil affından faydalanan kişilerin sicillerinin temizlenmesi için ya borçlarının tamamını ödemeleri ya da borçlarının tamamını yapılandırmaları gerek. Şayet bu iki şartı yerine getirirseniz siciliniz hemen temizlenecektir. Ancak çıkarılan yasa tasarında bankalara herhangi bir zorunluluk getirilmemiş. Bu sebepten dolayı da bazı bankaların bu yasa tasarısına uymaması bekleniyor. Yine de bankaların büyük bölümü sicil affı yasası kapsamından vatandaşların yararlanması için gerekli çalışmaları yürüteceklerdir.

Sicil Affı Başvurusu 2017

Vatandaşlar sicil affı için ne yapmalıyım sorusunu dile getiriyorlar. Sicil affı başvurusu yapabileceğiniz herhangi bir yer bulunmuyor. Ya borçlu olduğunuz finans kuruluşuna veya bankaya 6 ay içinde borçlarınızın tamamını ödeyeceksiniz ya da bankanıza başvuru yaparak borçlarınızı sicil affı kapsamında yapılandırılmasını talep edeceksiniz. Borçlarınız yapılandırıldıktan sonra borçlarınız için yeni bir ödeme takvimi verilecektir. Bu takvime uyar ve borçlarınızı düzenli öderseniz de yeni, tertemiz bir sicil kaydına sahip olacaksınız.

Bu yazımızda banka kara liste affı, sicil kaydı affı ve sicil affı konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında son dakika haberleri ve son dakika gelişmelerini sizlerle paylaştık. Sicil affı konusunda herhangi bir sorunuz, sorununuz veya şikayetiniz var ise bunu yorumlar bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Uzman arkadaşlarımız en kısa sürede bu sorularınıza cevap vereceklerdir.


DİĞER SİCİL AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sicil affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sicil affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.