Siber Saldırı Nedir?

Günümüzde teknoloji muazzam bir hızla ilerlemekte ve bunun bir sonucu olarak da bazı sorunlar artmaktadır. Bu olaylardan bir tanesi de siber saldırı yani başka bir deyişle sanal saldırıdır. Siber saldırı; bilgisayar ve İnternet alanında uzman kişiler tarafından devlet, polis, jandarma, banka veya şahısların bilgisayar sistemlerine, hesaplarına zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen bir çeşit elektronik saldırı biçimidir. Siber saldırı sonucunda ele geçirilen hesaplardaki bilgiler deşifre edilebilir, önemli bilgiler ( kredi kartı bilgiler, hesap bilgileri, ülke güvenliği için gerekli bilgiler ) zararlı kişilerce ele geçirilebilmektedir.

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

Siber saldırı çok çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Solucanlar, trojenler, virüs indirmesine olanak tanıyan sahte mailler ve çeşitli yöntemlerle her gün yüz binlerce siber saldırı gerçekleştirilmektedir. Siber saldırıların sonuçları tahmin ettiğimizden de büyük olabilir. Örneğin bir ilin elektrik altyapısına yapılan bir saldırı sonucu tüm ilin elektriği gidebilir ve bunun akabinde milyonlarca lira zarara sebep olabilir ya da şehrin ulaşım hatlarına yapılan bir saldırı sonucu tüm trafik felç olabilir, toplu ulaşım araçları taşınmaz hale gelebilir. Bu sebeplerden dolayı artık günümüzde şirketler veya devlet siber güvenliğe oldukça fazla önem vermekte ve bunun için elemanlar yetiştirerek güvenliği sağlamaya çalışmaktadırlar. Günümüzde siber güvenliğe milyonlarca lira yatırım yapılmaktadır.Siber Saldırıdan Nasıl Korunulur?

Siber saldırılardan korunmak için bildiğimiz güvenilir sitelere girmeli, sahte programlar kullanmaktan kaçınmalı, internette karşımıza çıkan her şeyi indirmemeliyiz. Bilinçli kullanıcılar çeşitli antivirüs programları olmadan da siber saldırılardan rahat bir biçimde korunabilirler. Şayet çocuklarınız var ise de, interneti bilinçli bir biçimde kullanmaları için gerekli eğitimin alınması sağlanmalıdır. Ayrıca internette kullanmış olduğumuz şifrelerimizi sıradan ve ardışık rakam ve harflerden oluşturmak yerine daha karmaşık ve uzun şifreler kullanarak da hesaplarımızın çalınmasını rahat bir biçimde engelleyebiliriz.

Bu yazımızda siber saldırılara karşı alınacak önlemler nelerdir, siber saldırı yöntemleri, siber saldırı nedir kısaca vikipedia gibi siber saldırı hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan haberim olmadan kredi kartım kullanılmış ne yapmalıyım diyorsanız detayları öğrenebilirsiniz.


DİĞER DEVLET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, devlet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan devlet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.