Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) Nedir?

Genel Sağlık Sigortası yani GSS, çalışmayan ya da herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin devlet tarafından belirli bir ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmasıdır. GSS 2012 yılından bu yana hayatımızda olan ve halen tam olarak kavranamamış bir sistemdir.  Vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için GSS primlerini düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. GSS primlerini yatıran vatandaşlar devlet hastaneleri, eczaneler, sağlık ocakları, özel hastaneler ve sağlık merkezleri gibi birçok sağlık kuruluşundan ücretsiz olarak hizmet alabilmektedirler. Başbakan Ahmet Davutoğlu Nisan ayına kadar GSS prim borçlarının yapılandırılacağını, faizlerinin silineceğini veya tamamen kaldırılacağını açıkladı. GSS prim borcum var mı öğrenmek için GSS prim borcu sorgulama işlemini yapabilir ve borcunuzun çıkması durumunda gidip yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) Borç Sorgulama Öğrenme

Genel Sağlık Sigortası yada halk arasında bilinen adıyla zorunlu sosyal sigorta olarak bilinen GSS 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan herkesi kapsamaktadır. Bu bağlamda gelir testi yaptırdıktan sonra size çıkarılan ücrette bir prim ödemesi yapmanız gerekmektedir. Gelir testi yaptırdıktan sonra ne kadar prim borcu ödeyeceğinizi aşağıda bulunan GSS borç sorgulama aracı sayesine kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sigortalı olarak çalışanlar ( SSK ), istekleri üzerine sigorta yaptıranlar ( Bağ-Kur), herhangi bir kuruluştan emekli olanlar ( Emekli Sandığı ), 18 yaşından küçük olanlar ve bu kişilerin yakınları ( SGK ), Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz yararlanmaktadırlar. Bunun yanı sıra gelir testi yaptıran fakir insanlarda ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar.Genel Sağlık Sigortası prim borcu öğrenmek için üç farklı yol bulunmaktaydı. Bunlardan birisi SGK tarafından sunulan online tahsilat hizmeti ile prim borcu öğrenmek, diğeri ESGM uygulaması üzerinden prim borcu öğrenmek ve sonuncusu da E-Devlet üzerinden şifreli olarak prim borcu öğrenmek. Ancak ESGM ve E-Tahsilat sayfaları zaman içerisinde kaldırıldı. Artık prim borcu sorgulamak için sadece E-Devlet sitesini kullanmaktayız. Siz kendinize uygun gördüğünüzü seçerek prim borcum var mı, prim borcum ne kadar öğrenebilirsiniz.

  • E-Devlet Şifresi İle Prim Borcu Öğrenme

Elektronik ortamda sunulan kamu hizmetleri 2008 yılından bu yana (www.turkiye.gov.tr) adresi üzerinden vatandaşlarla buluşturulmaktadır. Bu hizmetlerden bir tanesi de prim borcu hesaplama aracı. BURADAN prim borcunuzu öğrenebileceğiniz sayfaya girerek E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünde yer alan SGK-SSK GSS borç dökümü sayfasından ne kadar borcum var , aylık kaç lira ödemem var , ödemem tarihleri ne zaman kolaylıkla öğrenebilmektesiniz.

Vermiş olduğumuz sayfaya E-Devlet bilgileriniz ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Önceden ESGM üzerinden de şifresiz olarak sorgulama imkanı bulunmaktaydı. Ancak bu hizmet artık tamamen kaldırıldı. Belirtmiş olduğumuz yöntemlerle GSS prim borcunuzu sorgulamanız mümkündür.

"Genel

SONUÇ

Şayet işsiz kalmışsanız, eşinizin sigortasından faydalanmıyorsanız ya da 18 yaşını doldurup öğreniminize devam etmiyorsanız gelir testi yaptırmak zorundasınız.  Gelir testi başvurusu nasıl nereye yapılır BU yazımızda detaylı olarak ele almıştık. Gelir testinizin sonucunda sizin ücretsiz olarak ya da belirli bir ücret karşılığında devlet tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmanız sağlanır. Bu testin sonucunu yukarıda anlattığımız ESGM, online hizmetler ve E-Devlet ile SGK GSS prim borcu sorgulama, GSS prim borcu öğrenme ve GSS prim borcum var mı yollarından herhangi birisini uygulayarak ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz.


DİĞER GENEL SAĞLIK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, genel sağlık sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan genel sağlık sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.