Sicil numarası nedir?

Sicil numarası bağlı olduğumuz kurum ve kuruluşlar tarafından altyapılarında bizleri tanımak için atamış oldukları numaradır. Sicil numarasını bir bakıma o kuruma ait olan T.C. kimlik numaramız gibi düşünebiliriz. Sicil numarası, SSK, SGK, Bağ-Kur, işyerinde ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Hepsi de birbirlerinden farklı sicil numaraları oldukları için aklımızda tutmamız bir hayli zorlaşmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar neticesinde yakın zamanda tüm var olan sicil numaraları T.C. kimlik numarası ile eşleştirilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sicil numarası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sicil numarası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden ve aşağıda vermiş olduğumuz SGK sicil numarası sorgulama aracından yapabilirsiniz. Şimdi bu yöntemleri irdeleyelim. Önerimiz en kısa ve basit yöntem olan aşağıda sitemizde yer alan SGK sicil numarası öğrenme aracını kullanmanız.  • E-DEVLET ŞİFRESİ İLE SGK SİCİL NUMARASI ÖĞRENME

Şayet E-Devlet üzerinden SGK sicil numaranızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet şifreniz ile E-Devlet Kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından E-Hizmetler bölümünde yer alan ( 4A Sigortalı Tescil Kaydı ) bölümüne yani “https://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi” adresine giriş yapıyoruz. Karşımıza gelecek olan ekranda bilgilerimizi doğru ve eksiksiz girdikten sonra kolaylıkla 4A sicil numarası sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

SGK sicil numarası ne işe yarar?

Sicil numarası yazımızın başında da anlattığımız gibi sizin kurumdaki kimliğinizdir. Bu kimlik numarası ile E-Bondro Sorgulama, hizmet dökümü sorgulama ve diğer SSK Sorgulamaları gibi bir çok alanda karşınıza çıkacaktır. Bu bağlamda bu numarayı bilmeniz önemlidir.