SGK Barkodlu Hizmet Dökümü Nasıl, Nereden Alınır?

SGK Hizmet Dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunan tüm vatandaşlarımızın temin edebildikleri bir belgedir. Belge içerisinde sigorta ve prim bilgileri bulunmaktadır. SGK hizmet dökümü belgesi ile işe ilk girdiğiniz tarihi, çıkış tarihinizi, sigortanızın kaç gün yattığı, priminizin ne kadar ücret üzerinden yatırıldığı, çalışmış olduğunuz kurum bilgileri gibi çeşitli bilgilere ulaşmanız mümkündür. Peki bu belgeyi onaylı olarak barkodlu bir şekilde nereden nasıl alabiliriz?

SGK Onaylı Hizmet Dökümü Nasıl, Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü almak için önceleri çok farklı yöntemler bulunmaktaydı. Öncelikle bu belge şifresiz olarak sadece T.C. kimlik numarası ile SGK resmi İnternet adresi üzerinden ESGM sayfasından alınabiliyordu. Ancak son zamanlarda tüm kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde sunulan hizmetlerin birer birer E-Devlet Kapısı bünyesine alınması ile bu hizmet de tamamen E-Devlet bünyesine alındı ve artık ESGM sayfası üzerinden temin edilemiyor.SGK hizmet dökümü belgesi çıkartmak için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıları kullanabilirsiniz. Sigortalı yani eski adıyla SSK’lı olarak çalışıyorsanız 4A hizmet dökümü, Bağkur’lu iseniz 4B hizmet dökümü ve emekli sandığına bağlı iseniz de 4C hizmet dökümü bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

  • 4A Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN
  • 4B Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN
  • 4C Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Sayfaya giriş yapmanızın ardından da kolay bir şekilde E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yaparsanız da hizmet dökümü bilgilerinizi görebiliyorsunuz. Bu belgeyi dilerseniz “YAZDIR” diyerek inceleyebilirsiniz. Ya da barkodlu çıkartmak istiyorsanız da “Barkodlu Belge Oluştur” demeniz yeterli olacaktır. Akabinde tamamen onaylı olan kurumlar tarafından da kabul edilecek olan belgenizi yazdırabilirsiniz.

Onaylı bir şekilde hizmet dökümü belgesi çıkartmak için farklı bir yöntem daha bulunmaktadır. Bunun için size en yakın il veya ilçelerdeki SGK müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Akabinde hizmet dökümü belgesi çıkartmak istediğinizi ve bu belgeyi alma sebebinizi belirtmeniz durumunda belgeniz hazırlanarak sizlere teslim edilecektir. Ancak bu durumda hali hazırda kalabalık olan SGK müdürlüklerinde sıra beklemek durumunda kalırsınız. Hiç sıra beklemeden, İnternet üzerinden yani online olarak www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden çıkartmanız çok daha kolay ve pratik olmaktadır.

Bu belge mahkemelerce, işe girişlerde veya kıdem hesaplamada, ikramiye hesaplamada, ne zaman emekli olunacağının hesaplanmasında gibi çeşitli iş ve işlemler için istenilebilinmektedir. Bu yazımızda SGK onaylı ve barkodlu hizmet dökümü belgesi en kolay ve en hızlı şekilde nasıl ve nereden temin edilebilir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SGK HİZMET DÖKÜMÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk hizmet dökümü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk hizmet dökümü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.