İlişiksizlik Belgesi Nedir, Ne Demektir?

İlişiksizlik Belgesi, Kanun kapsamındaki işveren tarafından, idareye ihale konusu işle ilgili olarak işverenin ihaleyi aldığı idareye verilmek üzere, SGK’ya ait prim ve idari para cezası borcunun bulunmadığını gösteren bir belgedir. İlişiksizlik belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenmektedir. İlişiksizlik belgesi, genel olarak geçici ve ihaleli işlerde gereklidir. Geçici işi ve ihaleyi alanlar iş veya ihalenin sonunda istihkaklarını almak için SGK’dan bu belgeyi alarak işi yaptıran veya ihale makamına ibraz etmek zorundadır.

İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüz teknolojilerinin devlet işlerinde de uygulanmaya başlaması ile önceleri uzun kuyruklar bekleyerek edinebildiğimiz bir çok belgeye artık İnternet ortamından dakikalar içerisinde alabilmekteyiz. Bu belgelerden bir tanesi de borcu yoktur belgesi yani ilişiksizlik belgesidir. İlişiksizlik belgesi İnternet ortamında Sosyal Güvenlik Kurumu web adresi üzerinden temin edilebilmektedir. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız ve ardından “Giriş” butonuna basarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmanızın ardından belgenizin çıktısını anında alabilirsiniz.Şayet ilk kez ilişiksizlik belgesi alacaksanız, öncelikle SGK’dan aktivasyon yaptırmanız gerekmektedir. Aktivasyon işlemleri için E-Devlet kapısını kullanabilir ve online olarak aktivasyon yaptırabilirsiniz.  Şayet internet ortamından bu belgeyi temin etmek istemiyorsanız, size en yakında Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

İlişiksizlik Belgesi Almak İçin Hemen TIKLAYIN


DİĞER İLİŞKİSİZLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ilişkisizlik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ilişkisizlik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.