SGK hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan tüm vatandaşların alabilecekleri bir belgedir. SGK hizmet dökümü belgesi içinde temel sigorta bilgileriniz gibi çeşitli bilgiler yer almaktadır. Vatandaşlar sigortalarının yatıp yatmadığını öğrenmek, ne zaman emekli olacaklarını hesaplamak gibi çeşitli işlemler için hizmet dökümü almaktadırlar. Peki SGK hizmet dökümü nasıl ve nereden alınıyor?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl, Nereden Alınır?

Önceleri kamu kurum ve kuruluşlarında uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirebildiğimiz çok sayıda işlemi, artık dakikalar içerisinde İnternet üzerinden yapabilmekteyiz. Bu işlemlerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde gerçekleştirilmekte olan hizmet dökümü sorgulama işlemidir. Peki bu hizmet dökümü nasıl alınıyor?Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü öğrenmek için çok kolay bir şekilde aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanabilirsiniz. SGK hizmet dökümü alma işlemi önceleri şifresiz olarak ESGM üzerinden gerçekleştirilebiliyordu. Ancak bu hizmet artık kaldırıldı. Şimdi hizmet dökümü çıkartmak için vermiş olduğumuz bağlantıdan E-Devlet Kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. SGK hizmet dökümü alma işlemi 4A, 4B ve 4C’li olma durumunuza göre farklılık göstermektedir.  4A hizmet dökümünü, Bağ-Kur’a bağlı olan vatandaşlar 4B hizmet dökümünü ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar 4C hizmet dökümünü alabilirler.

  • 4A Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN
  • 4B Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN
  • 4C Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Vermiş olduğumuz bağlantılar sayesinde E-Devlet kapısına girmenizin ardından şifreniz ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde sigortanız ne kadar yatırılmış ya da yatırılmış mı kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkündür.

Peki şifresiz olarak hizmet dökümü almak mümkün değil midir?

Şifresiz olarak da kolay bir şekilde hizmet dökümü alabilmektesiniz. Bunun için SGK il veya ilçe müdürlüklerine müracaat etmeniz ve SGK hizmet dökümü almak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Akabinde belgenizi kolay bir şekilde teslim alabilirsiniz. Ancak bu durumda müdürlüklerde sıra beklemeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden online olarak almak çok daha kolay ve pratik bir yöntemdir.

SGK hizmet dökümü belgesi, vize alma işlemlerinde, mahkemelerde, işe girişlerde ve daha çok sayıda yerde gerekli olan bir belgedir. Bu yazımızda SGK hizmet dökümü çıkartmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HİZMET DÖKÜMÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hizmet dökümü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hizmet dökümü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.