Gün geçtikçe bir çok işimizi devlet dairelerinde uzun kuyruklar bekleyerek değil de, günümüzün getirdiği zorunluluklardan birisi olan internet sayesinde kolaylıkla birkaç dakika içerisinde halledebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) e-borcu yoktur belgesi almak.  SGK veya SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı borcunu sorgulamak ya da borcu yoktur belgesi almak isteyen işverenler birkaç küçük bilgi ile yazımızın devamında bu isteklerini internet üzerinden online olarak gerçekleştirebilirler.

SGK BORÇ SORGULAMA

SGK’nın bizlere sunmuş olduğu kolaylıklardan birisi olan borç sorgulama hizmeti, çalışanlar ve işverenler için büyük önem arz etmektedir. Öyle ki çalışan kişiler SGK borç sorgulama hizmeti sayesine  iş yerlerinden ne kadar alacakları olduğunu kolaylıkla görebilmektedirler. Ayrıca işverenler  de bu işlemler ile SGK verilerine ve ödedikleri prim geçmişine göre mali durumlarını analiz edebilirler ve aylık-yıllık bazda pek çok bilgiye erişim sağlayabilirler.SGK BORCU YOKTUR BELGESİ NASIL ve NEREDEN ALINIR ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi ve E-Devlet kapısı sayesine devlet dairelerinde yaptığımız işlemleri artık bilgisayar başında gerçekleştirebilmekteyiz. Bunlardan bir tanesi de E-Borcu Yoktur uygulaması. Bu bağlamda www.sgk.gov.tr ve E-Devlet Kapısı sistemin birer parçası olarak hizmet vermekte ve güncel bilgilerinizi görmenize olanak tanımaktadır.

Öncelikle E-Borcu Yoktur belgesini internet üzerinden temin edebilmeniz için SGK müdürlüklerine başvuruda bulunarak e-borcu yoktur uygulaması için aktivasyon yaptırmanız gerekmektedir. Herhangi bir SGK müdürlüğüne giderek bu işlemi kısa sürede ve yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere kolayca gerçekleştirebilirsiniz.  Aktivasyon işlemi sırasında sizden birkaç form doldurmanız talep edilmektedir. Bu formlar işveren ve çalışana göre değişiklik göstermekle beraber yanlış formu doldurmanız aktivasyon işlemlerinizin gerçekleşmemesini sağlar.

SGK E-Borcu Yoktur Aktivasyonu İçin Gerekli Belgeler ;

  • Taahhüt Belgesi
  • Aktivasyon Onay Formu
  • Başvuru Formu ( çalışanlara özel )
  • Başvuru Formu ( işverenlere özel )

Aktivasyon işleminizi yaptıktan sonra ise aşağıda vermiş olduğumuz uygulamaya size aktivasyon işlemi sırasında verilen barkod numarasını girerek rahat bir şekilde e-borcu yoktur yazısı alabilmektesiniz.SGK e-borcu yoktur uygulaması ve e-borcu yoktur belgesi hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorum bölümünden kolaylıkla dile getirebilirsiniz.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.