Bildiğiniz üzere 1 Ekim 2008 tarihinde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı, SGK çatısı altında toplandı. Kurumlar birleşmesine rağmen norm ve uygulamalar halen farklılık gösteriyor. Bu sebeple karışıklıklar ve mağduriyetler yaşanabiliyor.  Bu yaşanabilir sıkıntılardan bir tanesi ise prim ya da herhangi bir başka sebepten dolayı SGK’na borçlanabilmek.  Bağ-Kur’lu olmayıp kendi sigortanızı kendiniz yatırmıyor olsanız bile yaşanabilecek sorunlardan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlu durumda bulunabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı ve ileride faiziyle beraber yüklü bir meblağ ile karşı karşıya kalmamak için ara ara SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. Çünkü aşağıda anlattıklarımız sayesine SGK borcum var mı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Peki ama nasıl?

T.C. KİMLİK NUMARASI İLE SGK BORÇ SORGULAMA

3 farklı şekilde şifresiz SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektesiniz.  Bunlardan bir tanesi SGK uygulamalarından bir tanesi olan Web Tahsilat aracı, diğeri ise E-SGM aracıdır. ESGM aracının ve web tahsilat uygulamasının SGK tarafından yanlış sonuçlar vermesinden dolayı kapatılmasının ardından E-Devlet Kapısı uygulaması haricinde SGK borç öğrenme işlemi gerçekleştirmek için yol kalmamıştır. Önceleri Ziraat Bankası da bu hizmet sağlamaktaydı. Ancak o da ESGM gibi tarih oldu.SGK İŞVEREN BORÇ SORGULAMA

SGK borcu öğrenme işlemi işverenler için oldukça basit bir hale getirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından varsa mevcut borçlarını öğrenmek ya da primlerinin düzgün bir şekilde yatıp yatmadığını kontrol etmek için bu sistem geliştirilmiştir. Kurum ve kuruluşların yani işverenlerin SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri için aşağıdaki aracı kullanabilirler. Ancak aşağıda bulunan E-Borcu Yoktur aracını kullanmak için kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi gibi bilgilerin bilinmesi gerekir. Bu bilgileri alabilmek için SGK müdürlüğüne giderek “E-Borcu Yoktur” uygulaması için aktivasyon yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Sizden Taahhüt Belgesi, Aktivasyon Onay Formu, Başvuru Formu ( çalışanlara özel ), Başvuru Formu ( işverenlere özel ) belgelerini talep edeceklerdir. Daha sonra aktivasyon işleminizi bitirdiğinizde yine aşağıda yer alan kutucuktaki alanları eksiksiz ve doğru olarak doldurarak SGK işveren borç sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

SGK işveren borç durumuzu öğrenmek için tıklayın

GSS BORÇ SORGULAMA  NASIL YAPILIR?

SGK borç sorgulama dediğimiz zaman alt başlıklardan bir tanesi ve en önemlisi de GSS borç sorgulama işlemidir. GSS yani Genel Sağlık Sigortası sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların da sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için kurulmuş olan bir kurumdur. Ancak bu kurum ücretsiz olarak hizmet verebildiği gibi kişilerin gelirlerine göre belirli meblağlarda bir aylık ödeme ile de hizmet verebilmektedir. Primleri yatırılmayan 4A ya da 4C’li olmayan vatandaşlar gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortası primlerini yatırmaları gerekir. Aksi halde ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

GSS borç sorgulama işlemini iki farklı yol ile yapabilmekteyiz. Dilerseniz şifresiz olarak dilerseniz de E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. GSS prim borcu sorgulama ve SGK borç ödeme yapmak için BURADA bulunan konuyu inceleyebilirsiniz.

BAĞ-KUR (4B) SGK BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı tek bir çatı altında SGK çatısı altında birleştiğinden bu yana tüm işlemlerinizi SGK alt yapısında bulunan uygulamalar ve E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Bağ-Kur borç sorgulama işlemi 4B borç sorgulama ve öğrenme işlemlerinizi gerçekleştirmek için BURADA yer alan konuyu detaylı bir şekilde inceyebilirsiniz.

SSK (4A) BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

SSK yani 4A borç sorgulama işleminizi de kolay bir şekilde yine www.devlette.com üzerinde sunduğumuz araçlar ve hizmetler sayesine şifresiz ve ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için BURADA bulunan konumuzu detaylıca incelemeniz ve SSK borç sorgulama işlemini kısa ve pratik bir şekilde yapmanızı öneririz.

EMEKLİ SANDIĞI ( 4C ) BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Emekli Sandığı yani 4C memur statüsündeki devlet personelinin malullük, ihtiyarlık ve ölüm sigortalarını karşılamak üzere 1950 yılında etkinliğe başlayan tüzel kişiliğe sahip sosyal güvenlik kurumudur. Bu kuruma mensup, bağlı bulunan kişilerin geçmişte de SGK’ya olan borçları çıkabilmekte ve bu ileride maaşlarına kesinti olarak yansıtılabilmektedir. Bu gibi durumlara düşmemek için Emekli Sandığı borç sorgulama işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. Emekli sandığı borç öğrenme işlemi için TIKLAYINIZ.

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı barınmaktadır. Bu sebepten ötürü SGK borç sorgulama adı altında yapacağımız işlemler bu kurumları da ilgilendirmektedir. Bu yazımızda hepsini detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Merak ettiğiniz konuları yorum olarak dile getirebilirsiniz.