Seyyar Satıcı Nedir, Ne Demektir?

Belirli bir dükkanı olmayan, sokaklarda gezerek ya da belirli bir konumda mal ya da hizmet satan kişilere seyyar satıcı denmektedir. Genellikle bu kişiler bağırarak müşteri çekmeye çalışır ve kendisini belli eder. Belli bir noktada hiç yer değiştirmeyen ve yıllardır orada satış yapan kişilere ise sokak satıcısı denmektedir.

Sözlük anlamı ise, belirli bir şekilde satış alanında çalışmayan, tüketici olan kişilerin bulunduğu, özellikle kalabalık alanlarda, bölgelere giderek satışı gerçekleştiren kişilere seyyar satıcı denir. Bu kişilere örnek verecek olursak, süt mısır, kestane, bardak mısır, kitap, pamuk şeker, oyuncak, dondurma, limonata ve diğer organik içecekler, patlamış mısır, fıstık ve kurabiye çeşitleri gibi birçok ürünleri satan kişiler örnek olarak verilebilir.Seyyar Satıcılık Yapmak için İzni Nasıl ve Nereden Alınır?

Seyyar satıcılık yapmak herkesin harcı olmadığı gibi girişimci ve aktif olmayan kişiler iyi gelir elde edememektedir. Günümüzde seyyar satıcılar iyi bir yerde çalışıyor ve iyi ürünler veriyor ise aylık 4.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar kazanabilmektedir. Bu işi ek iş ya da meslek olarak görenler var. Peki, bu işi yaparken yasal olarak nasıl çalışacağız sorusunun cevabına değineceğiz.

Seyyar satıcılık yapmak için bulunduğunu bölgedeki zabıta müdürlüğüne gitmeniz ve dilekçe yazmanız gerekiyor. Her şehirdeki belediyeler farklı şekilde seyyar satıcılık konusunda prosedürler uygulamaktadır. Size sorulan sorulara net ve gerçekçi cevaplamanız gerekiyor. Nerede iş yapacağınız, ne satacağınız çok önemlidir. Bu bilgilerden sonra belediye daha sonra satış yapacağın ürünler hakkında farklı belgeler istemektedir. Buna örnek olarak sattığınız gıda ürünlerinin sağlık raporu almanız ve zehirlenme vakasının olmayacağını kanıtlamanız gerekiyor. Bütün belgeler tamamlandıktan sonra zabıta müdürlüğü tarafından seyyar satıcı ruhsatı verilecek bu ruhsat sayesinde yasal olarak işinizi yapabileceksiniz.

Ancak verilen seyyar satıcılık ruhsatı ile gezerek değil sabit bir yer seçerek çalışmanız gerekiyor. Belediyeler ve zabıtalar bu noktada gezerek satmanızı uygun görmüyor ve bu tür satanlara da gerekli işlemleri yapmaktadır. Her ne kadar zor alınsa da bu ruhsat sayesinde belediye ile hiçbir şekilde sorun yaşamayacaksınız.

İzinsiz Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası Nedir?

Ülkemizde yüz binlerce belki de daha fazla seyyar satıcı bulunmaktadır. Bunların kimisi seyyar satıcılık ruhsatı alırken kimisi ise izinsiz kaçak olarak çalışmaktadır. İzinsiz olarak seyyar satıcılık yapanlar genelde maddi durumu daha kötü olanlar ya da birileri tarafından çalıştırılan kişilerdir. Bu konuda ruhsat belgesi alamadıkları için zabıtaların olmadığı yerlerde satışlarını yaparak geçimlerini sağlamaya çalışmaktadırlar.

İzinsiz yapılan seyyar satıcılık yapmanın cezası ise idari para cezasıdır. Bu idari para cezası Kabahatler Yasasının 38. Maddesinin 1. Kısmında 83 TL para cezası yazmaktadır. Ancak bu ceza her yıl değiştiği gibi sattığı ürün ve konumuna göre para cezası artmaktadır. Şayet illegal bir ürün satıp yakalanıyor ise bu ceza sadece idari para cezası olmakla kalmaz hapis cezası da olabilmektedir.  Zabıtalar hiçbir şekilde taviz vermemekle beraber katı kuralları ile izinsiz seyyar satıcılık yapanların korkulu rüyası olmayı başarmışlardır diyebiliriz.


DİĞER SEYYAR SATICILIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seyyar satıcılık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seyyar satıcılık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.