Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Son dönemlerde ülkemizin içinde bulunduğu ve aynı zamanda bütün dünyanın da global olarak karşılaştığı korona virüsü, hepimizi etkisi altına almaya devam ediyor. Bu yüzden de her devlet kendi yapısına göre kurallar koymaya ve bir şekilde bu virüsün yayılım hızını azaltmaya yönelik çalışmalar sağlıyor. Kişilerin ve kurumların kendine has bir şekilde toparlayacağı bütün çalışmalar için tek yapılacak şey kurallara uymak. Bunu da bizzat İçişleri Bakanlığı yapıyor.

Bu yüzden bilgileri dikkatli bir şekilde incelemek gerek. Peki ama nedir bu seyahat belgesi? Herkesin merak ettiği şeylerden birisi de bu oldu. Bu yazımızda sizler için seyahat belgesi nedir ve ne işe yarar? Nasıl seyahat izin belgesi alınır gibi soruların cevabını net bir şekilde sunuyoruz.Şehirler arası seyahat konusunda bir süreliğine sınır konuldu. Çünkü korona virüsü durumu herkesi alarma geçirdi ve bulaşmayı yayılmayı en aza indirmek için her türlü tedbir alındı. Seyahatlerin izne bağlı olmasının kararlaştırılması ile ilgili olarak herkesin bir şekilde izin alması gerekiyor. Bugün açıklanan bilgilere göre E-devlet de artık devreye girmiş ve kolaylıkla bu belge alınabilecek hale gelmiş.

Otobüs ve uçakla şehirlerarası seyahat yapacak kişinin bu kısıtlamadan kurtulması için bu izin belgesini alması şart. Korona virüsü kapsamında alınan tedbirlerden olan seyahat kısıtlaması durumu, valilik izni ile çözülebiliyor. Bu belge olmadan şehirler arası seyahat eden kişilere ciddi miktarlarda cezalar kesiliyor. Hem taşıyan şirkete, hem de taşınan yolcuya ciddi oranda cezalar kesildiği için bu konuya dair yapılacak çalışmalara özenle yaklaşmak gerekiyor.

Seyahat İzin Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi nasıl alınır ve nereden alınır sorusunun cevabı ise çok kolay. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılacak olan çalışmalarda, Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlar için kaymakamlıklar yerine online olarak da çözüm oluşturulabileceği söyleniyor. Seyahat izin belgesi için E Devlet Kapısı olan siteye girerek sizler de kolaylıkla belgenizi alabilirsiniz.

  • Öncelikle e devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. (https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?) Yeni başvuru diyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Başvuru sonrası seyahat izin kurulu tarafından bir inceleme yapılacak ve değerlendirme oluşturulacak.
  • Değerlendirme sonrasında başvuru sahibine başvurunuz kabul edilmiştir ya da ret edilmiştir tarzında bir SMS bilgilendirmesi mesajı gidecek.
  • Başvurusu kabul edilen kişiler otogar ya da havalimanlarından TC kimlik numaraları ile seyahat belgelerinin olduğunu teyit edebilecek ve buna göre yolculuk yapabilecek.
  • Şayet E devlet şifreniz yok ise ve daha önce hiç almadıysanız, en yakın PTT üzerinden bu konuda uygun bir saat diliminde e devlet şifrenizi alabilir ve hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Seyahat izin belgesi alabilmek için bazı şartlarınız bulunuyor. Bu şartlar sırasıyla şu şekilde:

  • Tedavi amaçlı olarak doktor tarafından sevk edilen kişiler,
  • Birinci derece yakını vefat edenler ya da ağır hastalığı olanlar,
  • Son 15 gün içerisinde geldiği yerde kalacak yer bulamayan bireyler seyahat belgesi alabiliyor. Bunu ibraz etmeniz de gerekiyor.

Seyahat belgesi almadan yolculuk yapılırsa Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanarak kararlara uymayan kişilerin adli makamlara bildirilmesine karar verilmiş durumda. Bu yüzden verilen cezayı ödemeyen ya da kabul etmeyen kişiler doğrudan yargı karşısına çıkacak.


DİĞER SEYAHAT İZİN BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seyahat izin belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seyahat izin belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.