Sendikaya nasıl üye olunur?

Sendika; işçi ve işveren çıkarlarını korumak için oluşturulmuş örgütlerdir. İşverenler için ve işçiler için ayrı sendikalar mevcuttur. Sendika; yenidünya düzenine geçildiğinden beri kendini aktif bir şekilde göstermeyi başarmış bir örgütlenme şeklidir. Şu an eskisi kadar ön planda olmasa da bir dönem sendika örgütlenmeleri son derece güçlü ve işçi için büyük artılar sağlayan bir yapıydı. Sendika hem işçinin hem de işverenin haklarını korumaya yönelik bir yapıdır. İşçi ve işverenin ortak bir paydada buluşmasını ve iki tarafın da çıkarlarını korumayı hedefler. Sendika siyasi parti ve iktidardan bağımsız olması gereken bir olgudur ve sendika oluşumunun ilk dönemlerinde bu tavır çok net bir şekilde sağlanmıştır. Zaman içinde sendika yapıları da siyasi ve politik bir duruş sergilemiş ve apolitik özelliklerini kaybetmişlerdir demek mümkündür.

Sendikaya üye olmanın faydaları?

Sendika üyesi olmanın faydaları incelenecek olursa özellikle işçiyi koruyan birçok artı olduğu görülecektir. Bunlar;  • Çalışma süresinin insanı şartlarda olması,
  • Yıllık zam miktarının iş gücü karşısında doğru bir değerde belirlenmesi,
  • Yıllık izinlerin doğru ve tam kullanılması,
  • Mesai ücretlerinin belirlenmesi ve tahsil edilmesi,
  • Sosyal hakların elde edilmesi,
  • İşçinin hakkını arama özgürlüğünü elde etmesi gibi birçok fayda sıralamak mümkündür.

Sendika üyeliği ne işe yarar?

Sendika üyeliği; özellikle işçi için birçok fayda sağlamaktadır. Bunları birkaç başlık altında toplamak mümkündür.

  • Ekonomik fayda: Sendikalı bir işçi, sendikasız bir işçiden çok daha fazla ücret alır üstelik bireysel olarak pazarlık yapmadığı için de zarar görmez. Bireysel pazarlık sonucunda işvereniniz ile ters düşmeniz mümkündür ancak sendikanız varsa sizin için masaya sendikanız oturur ve hakkınızı alır.
  • İş güvencesi faydası: Sendikalar bilinçli kişiler tarafından kurulur ve kendi bünyesindeki her üyeyi korumak için yoğun uğraşlar gösterirler. Bir sendikaya üye iseniz çalıştığınız yer ile yaptığı sözleşmeler sayesinde işsiz kalmanız tamamen size bağlıdır demek mümkün. İşvereninizin sizi keyfi bir şekilde işten çıkarmaması için oldukça zorlayıcı maddeler sendikalar tarafından işçi sözleşmelerinde yerini almaktadır.
  • Yönetime karşı güç elde etme: Yöneticilerin sizi iş dışında; keyfi ve haksız bir şekilde kullanmaması için sendikanız sizi güvence altına almaktadır. İş ahlakına, iş akışına ters durumlar olduğunda duygu ve düşüncenizi açıkça paylaşabilir ve sizin işiniz olmayan bir durum ile ilgili itirazda bulunabilirsiniz.

Sendika üye olma şartları nelerdir?

6356 Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Madde 17 – (1) On beş yaşını dolduran ve bu Kanun hükümlerine göre işçi sayılanlar, işçi sendikalarına üye olabilir.

Sendika üyesi nasıl olunur sorusunun cevabı aslında oldukça basittir; Sendika üyesi olmak için eskiden notere gitmek gerekiyordu ve en az 50 TL ödemek gerekiyordu. Bugün ise 2 liraya e-devlet şifresi alarak sendikaya da üye olabilirsiniz. Eğer şifrenizi kaybettiyseniz 4 liraya yenisini alabilirsiniz.  turkiye.gov.tr adresinden “Başvurular” bölümüne tıklayın. Bakanlıklar arasından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını seçin. Çıkan sayfada “İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri” yazısına tıklayarak üye olun. Tüm bu adımları vermiş olduğumuz bağlantı sayesine de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İle Sendikaya Üye Olmak İçin Hemen TIKLAYIN

Sendika üyesi değilseniz; çalıştığınız tüm iş yeri sendikalı da olsa asla sendikanın sunduğu imkanlardan yararlanamazsınız. Örneğin; işveren sendikalı çalışanlara %5 zam yaptı size %2 yapabilir. Sizi keyfi bir şekilde işten atabilir ve iş potansiyelinizi istediği gibi kullanabilir. Sendikalar bu işlemleri aylık belirli bir ücret karşılığında yaparak varlıklarını sürdürürler. Ödemelerinizi yapmamanız halinde sendikaların imkanlarından yararlanmanız yine mümkün olmayacaktır.

Bu yazımızda sendika üyeliği ne işe yarar, sendikaya nasıl üye olunur, sendikaya nasıl üye olabilir, sendikaya nasıl kayıt olunur, sendikaya nasıl girilir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca hangi sendikaya üyeyim haberimize de göz gezdirmenizi öneriyoruz.


DİĞER SENDİYA ÜYELİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sendiya üyeliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sendiya üyeliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.